Kostka brukowa – materiał na lata

Kostka brukowa stanowi dzisiaj jeden z częściej wybieranych sposobów na to, aby wiele lat cieszyć się gładką i jednocześnie estetyczną nawierzchnią.

soil-566974_1280

Ich szeroki wybór powoduje, że bez najmniejszych problemów można wybrać wzór i rodzaj kostki dostosowany do konkretnego miejsca. Najczęściej wybierana na duże place czy parkingi kostka betonowa, zwana także z racji miejsc jej zastosowania kostką przemysłową to produkty o niskiej cenie, dzięki czemu ułożenie z nich dużych nawierzchni nie jest bardzo wygórowanym kosztem. Oczywiście niska cena to pewne ograniczenia, dotyczące na przykład kolorystyki czy wzorów i wielkości kostki.

Kostki idealne na podwórko

Przy domach znacznie częściej zastosowanie znajduje kostka szlachetna. Bardzo wiele wzorów jak również niezwykle szeroka gama kolorystyczna sprawia, że dopasowanie kostki do każdego podwórka nie stanowi zbyt dużego problemu. Obecnie większość osób, które decydują się na wykonanie nawierzchni z kostki brukowej przed domem korzysta z pomocy profesjonalistów. Często wykonują oni szczegółowe projekty, dzięki czemu można doskonale określić ilość potrzebnej do realizacji danej inwestycji kostki jak również innych elementów. Nie można bowiem zapominać, iż do wykonania nawierzchni potrzebne są jeszcze elementy takie jak krawężniki drogowe czy obrzeża. Oczywiście ich dobór i zastosowanie uzależnione są od planowanego projektu. Podczas wybierania kostki do wykonania przy domu wiele osób patrzy na to, czy jest ona łatwa do utrzymania w czystości. Dzisiaj na rynku można znaleźć produkty, które powlekane są specjalnymi preparatami. Dzięki temu woda czy inne substancje ciekłe nie wnikają w kostkę, gdyż są przed tym zabezpieczone.Ciekawe efekty wizualne można uzyskać łącząc ze sobą różne rodzaj kostek, czy tworząc z nich niepowtarzalne wzory. W ofercie producentów coraz częściej także pojawiają się płyty chodnikowe, dopasowane wyglądem do serii kostek szlachetnych. Można je układać nie tylko w formie zwartej nawierzchni, ale bez problemu stosować także w ogrodzie, układając z nich ścieżki. Ich wielkości zazwyczaj umożliwiają bezproblemowe wykonanie wygodnego przejścia, a ponadto bez problemu można je położyć także na gruncie, bez konieczności wykonywania podbudowy jak pod inne części nawierzchni, co daje interesujące efekty estetyczne.