Kabina prysznicowa czy wanna? Dopasuj łazienkę do swoich potrzeb!

Wybór między kabiną prysznicową a wanną to wbrew pozorom niełatwy do rozstrzygnięcia dylemat. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na zainstalowanie obu tych rozwiązań, zazwyczaj musimy zdecydować się na jedno z nich. Co przemawia za zamontowaniem kabiny prysznicowej? Jakie zalety ma wanna? Przyjrzyjmy się obu urządzeniom i wybierzmy to, które lepiej spełni nasze wymagania.

top_kabina_prysznicowa-3

Kabina prysznicowa

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest montaż kabiny prysznicowej. Jej popularność wynika przede wszystkim z małej powierzchni, jaka jest potrzebna do jej ustawienia. Dzięki bogatej ofercie producentów każdy znajdzie model odpowiedni do urządzanej łazienki. Tradycyjne prostokątne i kwadratowe kabiny zastąpić możemy urządzeniami narożnikowymi, zaokrąglonymi, trapezowatymi, a nawet okrągłymi i owalnymi; mogą one przylegać do jednej ściany, stać w narożniku, lub też nie wiązać się z żadną ze ścian (sprawdź kabiny prysznicowe w Castoramie – różne modele). Wolnostojące kabiny prysznicowe to rozwiązanie niezwykle efektowne, wymagające jednak stosunkowo dużo miejsca, by odpowiednio wyeksponować nowatorskość tego pomysłu. Inną zaletą prysznica jest krótszy czas potrzebny do przeprowadzenia zabiegów higienicznych – co za tym idzie, zmniejsza się również ilość wody, jaką zużywamy podczas jednej kąpieli. Sprzyja to oszczędności oraz odwzorowuje ekologiczne podejście do życia współczesnych ludzi. Wśród zalet wymienić należy także brak wysokiego progu do przekraczania, który utrudnia kąpiele w wannie osobom starszym.

Wanna

Chociaż wanny wybieramy nieco rzadziej, one również mają wiele zalet. Przede wszystkim zapewniają niezwykły komfort podczas kąpieli – dzięki nim codzienne zabiegi pielęgnacyjne mogą zamienić się we wspaniały, relaksujący i odprężający czas dla siebie. Pomimo tego, że zużycie wody w czasie kąpieli w wannie jest wyraźnie większe niż pod prysznicem, warto zamontować to urządzenie, jeśli mamy małe dzieci. Umycie wygodnie siedzącego malucha będzie znacznie łatwiejsze niż w przypadku prysznica.

Sprytne połączenie?

Jeśli trudno nam się zdecydować na jedno z omówionych wyżej rozwiązań, pozostaje jeszcze ostatnia deska ratunku: wanna z parawanem. Jest to kompromis pomiędzy kabiną prysznicową a pełnowymiarową wanną, umożliwiający korzystanie z zalet obydwu tych rozwiązań na zmianę. Parawany nawannowe kupić można w komplecie z wanną, można też zdecydować się na ich późniejsze samodzielne zamontowanie. Ciekawym sposobem na połączenie zalet kabiny prysznicowej i wygodnej wanny jest wanno-kabina. Jej projekt zakłada zachowanie maksymalnego komfortu użytkowania przy zminimalizowaniu powierzchni zajmowanej przez urządzenie.

Wybór między wanną a kabiną prysznicową nie jest łatwy – każde z tych rozwiązań ma swoje niepodważalne zalety. Podczas zakupu warto uwzględnić wielkość łazienki, tak aby komfort zażywania kąpieli nie powodował problemów komunikacyjnych we wnętrzu pomieszczenia. Jeśli trudno nam podjąć decyzję lub część domowników opowiada się za jednym, część za drugim rozwiązaniem, możemy wybrać urządzenie pośrednie – wannę z parawanem lub wanno-kabinę.

Zapisz