Na jakim etapie budowy montować rolety zewnętrzne

Już podczas prac budowlanych warto zastanowić się na wyborem rodzaju zaciemnienia wnętrza, które w czasie nocy zapewni spokojny sen, a podczas letnich upałów zabezpieczy wnętrza domu przed nadmiarem promieni słonecznych. Doskonałym rozwiązaniem wykorzystywanym przede wszystkim w budynkach jednorodzinnych jest montaż rolet zewnętrznych.

rolety-zewnetrzne

Ich zadaniem jest nie tylko wymagane zaciemnienia wnętrz poszczególnych pomieszczeń, ale nawet izolacja termiczna oraz zabezpieczenie przed włamaniem podczas nieobecności domowników.
Na rynku dostępne jest kilka modeli systemów rolet zewnętrznych, które ze względu na swoją konstrukcję wymagają montażu w określonym etapie budowy bądź po całkowitym zakończeniu wszelkich prac budowlanych i wykończeniowych.

Rolety adaptacyjne natynkowe

Do najbardziej popularnych na współczesnym rynku branży budowlanej ze względu na funkcjonalność, zastosowanie jak również nieskomplikowany montaż należą rolety adaptacyjne. Montuje się je w budynku gotowym do oddania do użytku, w którym zostały już wstawione okna. W sprzedaży dostępne są zarówno lewo jak również prawo skrętne kasetki, co ułatwia wybór doskonale dopasowany do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Natynkowy system rolet zewnętrznych charakteryzuje przede wszystkim uniwersalność zastosowań oraz walory estetyczne. Ten rodzaj rolet wykonany jest w całości ze specjalnie tłoczonego aluminium. Duża rozpiętość wymiarów skrzynek ułatwia idealne dopasowanie do okien zarówno nowo wybudowanych jak i już długo eksploatowanych budynków. Rolety adaptacyjne montuje się wykorzystując do tego celu dwa sposoby. Pierwszym jest bezpośredni montaż na elewację budynku. Prowadnica rolety przykręcana jest wówczas bezpośrednio do muru budynku, natomiast skrzynka nad wnęką okna. Dzięki takiemu rozwiązaniu roleta oprócz zaciemnienia pełni dodatkowo rolę izolacyjną tworząc poduszkę powietrzną pomiędzy oknem a opuszczonym system skrzynki. Taki sposób montażu rolety dodatkowo pełni rolę dekoracyjną stanowiąc ciekawy element wykończeniowy elewacji budynku. Roleta adaptacyjna może być również zamontowana we wnęce okiennej. Jej prowadnicę przytwierdza się bezpośrednio do ościeżnic okna, co zapewnia bardzo stabilne mocowanie. Montaż rolety zewnętrznej we wnęce okiennej nie zmienia estetyki elewacji, a zapewnia izolację okna chroniącą przed utratą ciepła.

Rolety zewnętrzne do zabudowy

O montażu rolet dedykowanych do zabudowy należy pomyśleć jeszcze w trakcie prac budowlanych. Tego rodzaju system rolet przeznaczony jest do nowo powstających budynków gdyż wymaga wyizolowania miejsca na kasetkę. W sprzedaży dostępne są systemy z kasetami wykonanymi ze styropianu wzmocnionego prętami metalowymi, kasetami podtynkowymi, a nawet ceramicznymi nadprożami. Pierwszy etap montażu obejmuje wykonanie nadproża, które pozwoli na przykrycie skrzynki rolety z uwzględnieniem ocieplenia ściany. Następnie osadza się okna, a dopiero w końcowym etapie montuje samą roletę. Ten rodzaj systemu rolet zewnętrznych cieszy się olbrzymią popularnością nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale również ze względu na bezpośrednie połączenie z oknem w bardzo estetycznie wyglądającą całość. System gwarantuje wymagane zaciemnienie oraz należytą izolację termiczną.

Rolety nakładane

Kolejny system rolet zewnętrznych tworzą modele nakładane. Najczęściej montuje się je podczas wymiany okien już w istniejących budynkach. Ten rodzaj rolet dzięki specjalnej konstrukcji tworzy zintegrowaną z ramą okienną całość, przy zachowaniu widoczności skrzynki.
Decydując się na rolety zewnętrzne już przy powstawaniu planów nowego budynku warto zastanowić się nad wyborem systemu, by w odpowiednim momencie rozpocząć prace montażowe.

Artykuł przygotowała firma Dopler producent rolet zewnętrznych.