Jak zamontować karnisze?

Karnisze metalowe są elementem dekoracyjnym, który powinien być bardzo dobrze zaplanowany względem całej kompozycji pomieszczenia. Może on w piękny sposób udekorować wnętrze naszego mieszkania. Jednak aby był w stanie utrzymać długie oraz ciężkie firany czy zasłony, karnisz musi być prawidłowo dobrany do okna oraz zamontowany. Dotyczy to zarówno tradycyjnego montażu do ściany, jak i zakładania elementu pomiędzy nimi lub na suficie.

Karnisze montowane do ściany

Za pomocą poziomicy należy sprawdzić pion okna oraz narysować poziomą linię w wybranym do montażu miejscu. Odległość karnisza od górnej krawędzi okna powinna wynosić przynajmniej 5 cm, co pozwoli na wygodne otwieranie okien. Na linii wyznaczyć należy miejsce montażu wsporników. Dzięki zachowaniu odległości 15-20cm możliwe będzie swobodne rozsuwanie firan. Po zamontowaniu wsporników należy założyć karnisz oraz wyrównać jego położenie. Należy mieć na uwadze, że wsporniki mogą mieć typ otwarty lub zamknięty, warto to sprawdzić już na samym początku naszego montażu. Montaż karniszy podwójnych takich jak ten https://karnisze24.pl/scienne-podwojne/3699-podwojny-karnisz-cuadro.html wygląda w ten sam sposób opisany powyżej.

Montaż karniszy między ścianami

Zasady montażu karniszy między ścianami są bardzo zbliżone. Należy ustalić miejsce dla wsporników na ścianach przeciwległych, pamiętając o odległości pomiędzy oknem, a firanką. Warto uwzględnić przede wszystkim szerokość parapetu. Drążek należy zamontować w taki sam sposób, zwracając uwagę na rozmiary śrub oraz kołków rozporowych. dzięki temu karnisze metalowe bez problemu wytrzymają ciężar firanki.

Karnisz montowane do sufitu

Zasady montażu karniszu do sufitu również są bardzo podobne. Na suficie należy wyznaczyć odpowiednie miejsca dla zamontowania drążka, a także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy oknem i firanką. Na wyrysowanej wcześniej linii należy wyznaczyć obszar montażu wsporników, do każdego rogu okna dodając ok. 20 cm. Sposób ten sprawdza się także przy montowaniu szyn sufitowych, które wymagają dostosowania odległości do elementów szyny.