Jak wybrać rolety zewnętrzne do swojego domu?

Rolety montowane na zewnątrz okna są obecnie często stosowanym rozwiązaniem. Nie tylko mogą zapewnić nam dobrą ochronę przed promieniowaniem słonecznym, lecz także zabezpieczają budynek przed blaknięciem farb oraz stanowią ciekawy element dekoracyjny.

  1. Dlaczego warto zdecydować się na rolety?
  2. Czym charakteryzują się rolety natynkowe?
  3. Rolety nadstawne – co je wyróżnia?

W poniższym artykule podpowiadamy, jak dokonać wyboru odpowiednich rolet spośród popularnych rodzajów.

Dlaczego warto zdecydować się na rolety?

Rolety zewnętrzne możemy spotkać już w wielu domach, szczególnie tych nowo wybudowanych. Szacuje się, że to rozwiązanie może pomóc ograniczyć wydatki na ogrzewanie niemal o 30%. Ponadto mogą one stanowić doskonałą ochronę przed nagrzewaniem i promieniowaniem słonecznym, zwłaszcza w upalne dni. Dzięki temu, że doskonale zaciemniają całe wnętrze, są pomocne w utrzymaniu optymalnej temperatury. Chronią również nasz budynek mieszkalny przed śniegiem, gradem czy deszczem. Z kolei podczas zimowych miesięcy, mogą zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie. Rozwiązanie to jest polecane szczególnie dla rodziców małych dzieci, które wcześnie chodzą spać. Dzięki odpowiedniemu zaciemnieniu zasypianie może być dużo łatwiejsze.

 Rolety znacząco poprawiają komfort przebywania w domu. Zapewniają nam poczucie prywatności, a także poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli zdecydujemy się na modele o wzmocnionej konstrukcji, mogą pełnić nawet funkcję rolet antywłamaniowych.

Na montaż rolet powinny zdecydować się szczególnie te osoby, które mają domu usytuowane przy ruchliwych ulicach. Rolety zewnętrzne mogą znacząco obniżyć poziom hałasu, poprzez zwiększenie izolacji akustycznej.

Spośród licznych zalet, nie możemy zapomnieć o walorach estetycznych. Mogą stanowić doskonały element dekoracyjny elewacji, szczególnie, gdy są odpowiednio dobrane. By to było możliwe, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest konfigurator.roletyalu.pl, w którym można ustalić poszczególne parametry, by zaprojektować rolety dopasowane do naszych potrzeb. Konfigurator daje możliwość stworzenia indywidualnego projektu.

Czym charakteryzują się rolety natynkowe?

Rolety zewnętrzne natynkowe są często wybieranym system rolet. Ich montaż można przeprowadzić zarówno w budynkach, które już powstały, jak i tych, które dopiero się budują. Oznacza to, że można się na nie zdecydować w dowolnym momencie budowy, wykańczania lub remontowania domu. Ten rodzaj rolet może być zamontowany pod wnęką okienną, czyli na murze lub też w otworze okiennych. Warto jednak mieć na uwadze, iż to drugie rozwiązanie powoduje, że skrzynka rolety może zmniejszyć światło okna, co oznacza, że jest widoczna wewnątrz mieszkania przez szybę.

Rolety natynkowe cechują się tym, że możemy je dopasować do każdego rodzaju okna. Kolejnym atutem jest to, że nie musimy ich wcześniej uwzględniać w projekcie budynku. Decydując się na rolety w kolorze dopasowanym do naszej elewacji, możemy zapewnić ciekawy i wyjątkowy wygląd naszego domu.

Rolety nadstawne – co je wyróżnia?

Innym rodzajem rolet zewnętrznym, są rolety nadstawne, które posiada w swojej ofercie niejeden producent. Składają się one ze skrzynki wykonanej z PVC z pokrywą rewizyjną, która jest umieszczona u dołu lub od tyłu. Montowane są we wnęce wraz z oknem, co sprawia, że można je zastosować zarówno podczas budowy nowych domów oraz przy pracach remontowych przy starszych budynkach. Sprawdzą się również w domach w stanie surowym, nawet gdy w projekcie rolety zewnętrzne nie były uwzględnione. Należy wtedy pamiętać, by kupić nieco mniejsze okna, pomniejszone o wysokość skrzynki.