Jak wybrać najlepsze płytki wielkoformatowe? Podpowiadamy

Płytki podłogowe wielkoformatowe pojawiają się w licznych aranżacjach. Według specjalistów pasują do wielu wnętrz, niezależnie od stylów, które w nich panują. Jeżeli szukasz tego rodzaju materiału wykończeniowego do swojego mieszkania, z pewnością wiesz, jak trudno jest dokonać odpowiedniego wyboru. W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz kilka podpowiedzi — liczymy, że znacznie ułatwią Ci realizację tego zadania.

Czym są płytki wielkoformatowe?

Jeszcze do niedawna mianem płytek wielkich formatów określano kafelki, w których co najmniej jeden bok był dłuższy niż 30 cm. Obecnie znaleźć można płytki w wielu rozmiarach np. 45x45cm, 60x120cm czy 25x70cm. Dostępne są nawet 3-metrowe kafelki, które jednak należą do rzadkości.

Ten rodzaj płytek cechuje się uniwersalnym zastosowaniem. Z powodzeniem wykorzystasz je zarówno w niewielkich łazienkach, przedpokojach, jak i dużych, otwartych salonach. Decydując się na ułożenie ich w niewielkich pomieszczeniach, musisz uważać, aby nie uzyskać efektu przytłoczenia. Odpowiednio dopasowane, wielkoformatowe płytki mogą optycznie powiększyć wnętrze. Warto wówczas postawić na jasne kolory.

Płytki podłogowe wielkoformatowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Zastanawiasz się, czy płytki podłogowe wielkoformatowe to coś, co sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? Jak się okazuje, rozwiązanie to niesie sporo korzyści. Przede wszystkim ten produkt prezentuje się niezwykle elegancko i gwarantuje wnętrzom ekskluzywny wygląd. Podłoga wyłożona tym materiałem wykończeniowym sprawia wrażenie spójnej, szczególnie wtedy, gdy występująca pomiędzy nimi fuga jest w zbliżonym kolorze.

Płytki podłogowe wielkoformatowe dostępne są w wielu wzorach i kolorach, różnią się między sobą także fakturą. To sprawia, że bez trudu znajdziesz najlepszy wariant, który spisze się w Twoich wnętrzach. Możesz wybierać spośród płytek matowych, błyszczących oraz tych na wysoki połysk. Jak jednak wybrać najlepszy wariant? Tego dowiesz się z dalszej części naszego artykułu.

Jak wybrać najlepsze płytki wielkoformatowe?

Chcąc wybrać najlepsze podłogowe płytki wielkoformatowe, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest rozmiar płytek oraz ich kształt. Jak już wiesz, ten rodzaj kafli może mieć rozmaite wymiary oraz występować w wersji kwadratowej lub prostokątnej. Dobór ten musisz uzależnić od wielkości pomieszczenia oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Podczas wyboru najlepszych płytek, jedną z ważniejszych kwestii jest ich kolorystyka. Warto pamiętać o tym, że jasne, szkliwione płytki odbijają światło, dając wrażenie czystości przestrzeni. Z tego powodu świetnie sprawdzą się w niewielkich łazienkach lub kuchniach. Ciemne i wzorzyste kafle podłogowe będą dobrym uzupełnieniem dla jasnych. Występując samodzielnie, mogą optycznie pomniejszać pomieszczenie – nie jest to jednak regułą. Płytki w żywych odcieniach są używane jako dopełnienie bazowych kolorów. Jeżeli więc ściany Twoich pomieszczeń pokryte są płytkami w stonowanych lub ciemnych barwach, ciekawy kolor płytek podłogowych może świetnie ożywić całe wnętrze. Częściej jednak stawia się na uniwersalną kolorystykę, taką jak biele, szarości czy beże.

Wybierając płytki, zwróć także uwagę na ich rodzaj. W sklepach znajdziesz m.in. gres, glazurę oraz cotto, które doskonale nadają się do podłóg. Ostatnie z nich dobrze akumulują ciepło, dlatego sprawdzą się wtedy, gdy masz ogrzewanie podłogowe.