Jak skutecznie walczyć z suszą w ogrodzie?

Z roku na rok nasz klimat staje się coraz mniej stabilny oraz zrównoważony. Coraz częściej bowiem dochodzi do sytuacji, kiedy to przez okres nawet kilku tygodni nie spada nawet jedna kropla deszczu. Wówczas to nasze rośliny mają zwiotczałe i zżółknięte liście i wołają o pomoc. Jak zatem radzić sobie z suszą w swoim ogrodzie?

susza w ogrodzie

Technologia a oszczędność wody w ogrodzie

Od kilku sezonów susza daje się coraz bardziej we znaki. W związku z tym niezwykle ważne jest regularne nawadnianie roślin w swoim ogrodzie. Czynność ta jest wręcz konieczna, jeśli chcemy, aby zieleń w przydomowym ogrodzie nie tylko przetrwała, lecz także atrakcyjnie się prezentowała oraz dała obfity plon. Na szczęście dziś, dzięki nowoczesnym technologiom straty wody można ograniczyć na wiele różnych sposobów.

Doskonałym sposobem na uzyskanie oszczędności wody jest zainwestowanie w zbiorniki na deszczówkę. Warto wiedzieć o tym, że woda pochodząca z deszczówki pozwala nie tylko na oszczędność wody, lecz także jest dużo korzystniejsza dla roślin od wody pozyskiwanej z sieci wodociągowej.

Zużycie wody w ogrodzie można także w dużym stopniu ograniczyć poprzez instalację automatycznych systemów nawadniania. Ważne miejsca, w których to warto zainstalować automatykę, to przede wszystkim trawnik oraz żywopłot formowany. Roślinność ta bowiem potrzebuje bowiem stałego dostępu do wody. Ponadto tym sposobem można nawadniać poszczególne rabaty z kwiatami, warzywniak oraz wszelkie uprawy znajdujące się pod osłonami. Jeśli chodzi o trawniki i rabaty to najbardziej sprawdzają się zraszacze, natomiast w pozostałych miejscach w ogrodzie warto zastosować nawadnianie kropelkowe.

Sprawdzonym sposobem jest także sadzenie poszczególnych roślin na balkonie czy tarasie w pojemnikach, a ich podłoże mieszać z hydrożelem. Jest to skuteczny środek, który magazynuje wodę, aby w późniejszym okresie ją stopniowo oddawać.

Susza a właściwe zaplanowanie ogrodu

Dużą rolę odgrywa także właściwe zaplanowanie ogrodu. Jak powszechnie wiadomo rozłożyste drzewa oraz krzewy są doskonałym sojusznikiem w walce z uporczywą suszą oraz nadmiernym nasłonecznieniem. Co prawda same potrzebują znaczną ilość wody, ale dają one cień i znakomicie obniżają temperaturę otoczenia. Ponadto w znacznym stopniu ograniczają wyparowywanie wody z gleby.W związku z tym, każdy funkcjonalny ogród powinien być zaaranżowany w taki sposób, aby znalazło się w nim miejsce na kilka okazałych drzew.

Dobrym sposobem jest również to, aby w mocno nasłonecznionym miejscu założyć skalniak i posadzić na nim takie rośliny, które to są odporne na brak wody. Wśród wielu tego typu roślin można między innymi wymienić: słonecznice, rojniki, rozchodniki, mikołajki alpejskie. Ponadto na susze odporny jest w dużej mierze krwawnik pospolity, juka karolińska, trojeść bulwiasta, wydmuchrzyca piaskowa oraz kostrzewa sina.

W celu zabezpieczenia gleby przed nadmiernym wyparowaniem wody warto ją także dobrze ściółkować. Z kolei na lekkich podłożach dobrze jest posiać nawozy zielone oraz zastosować nawożenie naturalnym obornikiem czy też kompostem. Dzięki temu bowiem będzie w znacznym stopniu zwiększona żyzność podłoża oraz zdolność do zatrzymywania wody. Doskonałym sposobem jest także zastosowanie nawozów potasowych, które to w znacznym stopniu zwiększają odporność roślin na suszę.


Autor publikacji
Współautorem publikacji jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep ogrodniczy oferujący szeroki asortyment produktów