Aby w profesjonalny sposób przeprowadzić cyklinowanie parkietu, niezbędne jest właściwe przygotowanie. Wykwalifikowane firmy, takie jak parkieciarztargowek.pl, dysponują specjalnymi narzędziami i maszynami, przeznaczonymi do cyklinowania podłóg i schodów. Używanie przestarzałego lub nie w pełni sprawnego sprzętu może nie przynieść pożądanych skutków, a w niektórych przypadkach może nawet uszkodzić podłogę.
Cyklinowanie paneli podłogowych
Należy zadbać o oczyszczenie pomieszczenia ze sprzętów i mebli. Nowoczesne urządzenia pozwalają na sprawne przeprowadzenie cyklinowania bezpyłowego. Taka technologia sprawia, że domownicy nie muszą martwić się zanieczyszczeniami unoszącymi się w całym mieszkaniu. Nadal jednak należy opróżnić pomieszczenie, w którym przeprowadza się cyklinowanie podłogi. Dzięki temu specjalista będzie miał nieutrudniony dostęp do każdego elementu nawierzchni i nic nie będzie krępowało jego ruchów. Przed rozpoczęciem cyklinowania parkietu poleca się zdemontować listwy przypodłogowe. W ten sposób urządzenie będzie mogło dotrzeć do każdego zakamarka.
Jak przebiega tradycyjne i bezpyłowe cyklinowanie paneli?
Tego typu działania składają się zasadniczo z trzech etapów.
- Szlifowanie i oczyszczanie
Pierwszym etapem cyklinowania jest usunięcie starych warstw lakieru. Następnie konieczne jest idealne wyrównanie powierzchni. Najczęściej używa się przy tym papieru ściernego o odpowiedniej gradacji, nałożonego na szlifierkę. Takie wyrównanie podłogi może mieć kilka etapów. Za każdym razem specjalista dobiera odpowiedni rodzaj papieru ściernego oraz zmienia kierunek ścierania. W mieszkaniu wyróżnić można miejsca, do których może być ciężko się dostać większej maszynie. W podobnych sytuacjach używa się cykliniarki krawędziowej. Gdy powierzchnia będzie już idealnie równa, należy dokładnie oczyścić podłogę.
- Wypełnianie ewentualnych ubytków
Ten etap polega na dokładnym obejrzeniu podłogi w celu wykrycia szczelin i innych niedoskonałości. Gdy ubytek zostanie zauważony, należy wypełnić go właściwym preparatem do tego typu problemów. Rzetelne firmy używają tylko sprawdzonych produktów, w pełni bezpiecznych dla drewnianych nawierzchni.
- Lakierowanie nawierzchni
Ostatni etap cyklinowania paneli to lakierowanie. Jest on niezwykle ważny, bo to dzięki nałożeniu właściwego lakieru, wcześniejsze wysiłki mogą zostać utrwalone. Nowoczesne preparaty nie tylko sprawiają, że włożona w cyklinowanie praca nie pójdzie na marne. Pokrycie parkietu warstwą lakieru chroni nawierzchnię przed uszkodzeniami. Do nakładania preparatu najczęściej wykorzystuje się wałki, a w trudno dostępnych miejscach również pędzelki.
Cyklinowanie bezpyłowe a tradycyjne
Osoby zainteresowane tematem na pewno zauważyły, że w ofertach wielu firm można spotkać się z wariantem bezpyłowego cyklinowania podłogi. Podczas realizacji takiej usługi proces wygląda podobnie jak przy tradycyjnym cyklinowaniu parkietów. Jedyna różnica polega na wykorzystywanym urządzeniu. Zwykłe cykliniarki ścierają wierzchnią warstwę drewna, a następnie uwalniają pył do otoczenia. Taki proces oczywiście odświeży naszą podłogę, ale może być też źródłem problemów. W końcu zmaganie się z pyłem, unoszącym się w całym mieszkaniu, nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Bezpyłowe cyklinowanie podłóg przeprowadza się z użyciem maszyn, które znacznie ograniczają emisje pyłu. Są wyposażone w specjalny zbiorniczek i to właśnie tam trafiają zanieczyszczenia. Jeśli mamy więc do wyboru zwykłe cyklinowanie i bezpyłowe cyklinowanie parkietów, warto wybrać tę drugą opcję i oszczędzić sobie czasochłonnego, gruntownego sprzątania każdego zakamarka mieszkania.
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zwykłe cyklinowanie paneli i schodów, czy może skłaniamy się bardziej ku bezpyłowemu cyklinowaniu parkietu, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Takie prace zleca się dość rzadko (zazwyczaj co 7-10 lat), dlatego dobrze będzie poświęcić odrobinę czasu na research i wybrać naprawdę rzetelnego usługodawcę.