Zakup domu to dość duży krok finansowy, więc należy dokonać wielu ważnych wyborów. Wybór, który zwykle stanowi największy dylemat wśród nabywców domów, to wybór między domem parterowym a dwupiętrowym. Rzecz w tym, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która jest lepszą inwestycją. Zależy to od wielu czynników, takich jak lokalizacja i lokalny rynek nieruchomości, ale ostatecznie wszystko sprowadza się do Twojego gustu i konkretnych potrzeb.
Obie opcje mają swoje zalety i wady, więc jest to kwestia indywidualnych preferencji. Przeprowadzimy Cię przez zalety i wady, omawiając każdy ważny aspekt, abyś mógł podjąć ostateczną decyzję, filtrując ją według osobistych potrzeb.

Kontrola planów pięter
Przestrzeń jest prawdopodobnie największą zaletą dwupiętrowych domów, ponieważ jest jej wystarczająco dużo na salon, sypialnie, gabinety, pokoje zewnętrzne i magazyn. Nie musisz zajmować miejsca z tyłu lub z przodu podwórka, ponieważ maksymalizujesz zajmowaną powierzchnię, przechodząc w pionie. Ale dwupiętrowe domy. szczególnie te zbudowane według przemyślanych projektów domów piętrowych, zapewniają również większą kontrolę nad planami pięter, ponieważ możesz umieścić obszary mieszkalne na jednym poziomie, a wszystkie sypialnie na drugim. Ta kontrola jest szczególnie ważna, jeśli pod jednym dachem są różne pokolenia lub jeśli regularnie przyjmujesz gości na noc. Pozostaje Ci również większa użyteczna przestrzeń zewnętrzna, ponieważ dom zajmie mniej miejsca na parceli. Należy tylko pamiętać, że podczas gdy domy dwupiętrowe oferują znacznie większą kontrolę nad układem podłóg, jednopiętrowe mają tę zaletę, że zapewniają bardziej nieprzerwaną przestrzeń życiową, ponieważ nie są potrzebne klatki schodowe.
Zbuduj cały obraz finansowy inwestycji
Ponieważ dach i fundamenty dwupiętrowych domów są zwykle mniejsze niż jednopiętrowych, kosztują mniej w przeliczeniu na metr kwadratowy. Wiele osób daje się ponieść temu faktowi, zapominając, że faktyczny zakup to dopiero początek wydatków, po którym następują lata urządzania. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak działają różnice kosztowe między domem parterowym a piętrowym, aby mieć pewność, że będziesz w stanie nadążyć za bieżącymi kosztami i odpowiedzialnością. Planowanie zaczyna się już na etapie zakupu gotowego projektu domu piętrowego, gdyż od razu widać tam symulacje spodziewanych kosztów.
Kiedy mieszkasz na jednym piętrze, wszystko jest zlokalizowane właśnie tam, od wiosennych porządków i prac zewnętrznych po naprawy ogrzewania i hydraulikę. Dwupiętrowe domy mają nie tylko dodatkowe miejsce na chłodzenie i ogrzewanie – co automatycznie zwiększa rachunki za prąd – ale także trudniej jest regulować temperaturę, gdy jest więcej niż jeden poziom. Nieuchronnie stracisz część naturalnego przepływu powietrza i oświetlenia, co oznacza, że energooszczędność dwóch pięter jest z pewnością droższa.
Prywatność
Dwupiętrowe domy z pewnością zapewniają więcej prywatności niż jednopiętrowe, ponieważ sypialnia na drugim piętrze oznacza, że nie musisz się martwić, jeśli rolety lub zasłony są zaciągnięte. Alternatywnie, jeśli byłeś w jednopiętrowym mieszkaniu i zdarzyło ci się o tym zapomnieć, możesz dość łatwo ujawnić swoje prywatne życie całej okolicy lub przechodniom. Z drugiej strony, dom piętrowy może przeszkodzić wścibskim spojrzeniom nieznajomych, ale z łatwością może sprawić, że staniesz się ofiarą odgłosów innych mieszkańców. Na przykład, jeśli twoja sypialnia znajduje się bezpośrednio nad pokojem rodzinnym, dźwięk kogoś oglądającego telewizję na dole może z łatwością przenosić się na górę i zamienić noc w bezsenną. Pamiętaj, że nie oznacza to, że każdy dwupiętrowy dom będzie miał problemy z hałasem, ale w razie potrzeby należy być przygotowanym na zastosowanie izolacji akustycznej.
Bezpieczeństwo
Jeśli mówimy o potencjalnych zagrożeniach z zewnątrz, takich jak włamania, zdecydowanie prym wiodą dwupiętrowe domy. Możesz łatwo zostawić otwarte okna na drugim piętrze przez całą noc, aby zapewnić przepływ świeżego powietrza, ponieważ włamywaczom jest dość trudno postawić drabinę bez zauważenia. Nie trzeba dodawać, że okna na parterze są znacznie bardziej narażone na dostęp.
Ale nie powinniśmy lekceważyć potencjalnych problemów bezpieczeństwa, które już czają się w środku, takich jak schody. Jeśli mieszkają z tobą starsi, schody będą dla nich trudne do pokonania nie tylko ze względu na możliwe problemy z kolanami lub biodrami, ale także istnieje ciągłe niebezpieczeństwo upadku. To samo dotyczy małych dzieci, ponieważ dość łatwo się ślizgają i upadają. Zamontowanie bramek na dole i na górze schodów to skuteczny środek ostrożności, ale nigdy nie należy lekceważyć ciekawości i determinacji dziecka.
W końcu zdarzają się ekstremalne sytuacje, takie jak klęski żywiołowe – trzęsienia ziemi, powodzie, tornada itp. Jeśli masz pewność, że twój obszar nie jest podatny na takie zagrożenia pogodowe, pamiętaj, że zawsze istnieje możliwość katastrofy spowodowana przez człowieka, takie jak pożar, i że może się to przydarzyć każdemu. Chodzi o to, że powinieneś być w stanie ewakuować swój dom sprawnie i szybko w każdych okolicznościach, co wydaje się być łatwiejsze, jeśli masz tylko jeden poziom do nawigacji.
Tak jak powiedzieliśmy, oba warianty mają zalety i wady. Nadszedł czas, aby przefiltrować je według osobistych preferencji, potrzeb i oczekiwań. Najlepiej robić to już na przykładowych projektach domów piętrowych i parterowych. Przy dokładnie rozrysowanym planie zauważymy o wiele więcej potencjalnych problemów.
Pamiętaj tylko, że dom to miejsce, gdzie możesz zdecydować, się zostać na dłużej, więc spójrz na te potencjalne zalety i wady z perspektywą na przyszłość i co ona może przynieść. Powodzenia!