Izolacja termiczna i akustyczna – jaki materiał izolacyjny wybrać?

Materiały izolacyjne to materiały, które wykorzystuje się w różnych typach izolacji budowlanych. Do najpopularniejszych typów izolacji należy oczywiście izolacja termiczna. Na rynku znajdziemy jednak obecnie szeroki wybór różnych materiałów izolacyjnych, które z powodzeniem spełniać będą więcej niż jedną rolę i świetnie sprawdzą się nie tylko jako termoizolacja, ale też jako izolacja akustyczna. Jak wybrać odpowiedni materiał?

scaffold-1207389_1280

Izolacja termiczna i akustyczna w jednym? To możliwe!

Obecnie nie ma potrzeby inwestowania w osobne materiały przeznaczone do izolacji termicznej i osobne do izolacji akustycznej. W zależności od naszych potrzeb i typu dźwięków, który chcielibyśmy wygłuszyć, możemy zdecydować się na różne materiały, których właściwości można poznać na stronie Knauf Insulation. O ile jednak każdy z nas zdaje sobie sprawę z potrzeby wykonania odpowiedniej izolacji cieplnej, nie wszyscy klienci wiedzą, dlaczego konieczne jest także zadbanie o izolację akustyczną. Musimy więc zwrócić szczególną uwagę na negatywny wpływ bezustannego hałasu na nasz organizm. Objawia się on przede wszystkim ciągłym podenerwowaniem, problemami z koncentracją i kłopotami z zaśnięciem graniczącymi wręcz z bezsennością. Problemy tego typu dość szybko mogą doprowadzić nas do irytacji i poczucia ciągłego zmęczenia. Często nie zdajemy sobie niestety sprawy z tego, co jest przyczyną naszego złego samopoczucia, a kiedy kolejne suplementy diety oraz wizyty u lekarzy różnych specjalizacji nie przynoszą efektu możemy nawet wpaść w cięższe choroby, takie jak nerwice czy depresja. Te poważne schorzenia będą pogłębiać się do momentu, w którym świadomie lub nie zlokalizujemy i zlikwidujemy źródło kłopotów ze zdrowiem, czyli towarzyszący nam ciągle hałas.

Musimy zatem koniecznie przeanalizować, czy nie jesteśmy narażeni na ciągłe działanie potencjalnie szkodliwego hałasu. Do najczęściej wyróżnianych rodzajów dźwięków, na których uciążliwość skarżą się klienci firm produkujących izolacje akustyczne, należą:

  • dźwięki uderzeniowe – czyli powstające podczas mechanicznego kontaktu różnego typu przedmiotów ze ścianami czy podłogą. Ich przykładem są między innymi tupot stóp oraz dźwięk przesuwanych mebli, lecz również drgania powodowane działaniem urządzeń takich jak pralki, które są w stanie docierać nawet do oddalonych o kilka kondygnacji pomieszczeń;
  • dźwięki powietrzne – czyli takie, które rozchodzą się w postaci fali dźwiękowej w powietrzu. Wywołują je zarówno czynniki zewnętrzne, takie jak bliskie sąsiedztwo hałaśliwej ulicy czy głośnej restauracji, jak i telewizor włączony w mieszkaniu sąsiada czy zbyt głośne rozmowy innych mieszkańców budynku.

Jakie materiały izolacyjne skutecznie tłumią dźwięki?

Do tłumienia dźwięków uderzeniowych wykorzystuje się wciąż dość często izolację styropianową, ułożoną na podłodze lub zamocowaną w postaci podwieszanego sufitu. O wiele efektywniejszym materiałem, który radzi sobie z oboma typami niechcianego hałasu, należy jednak wełna mineralna, a przede wszystkim jej najnowocześniejsze wersje. Idealnie sprawdzą się tu także materiały takie jak różnego typu wełny stworzone przez Knauf Insulation w nowoczesnej technologii ECOSE. Producent gwarantuje nam bowiem zarówno komfort cieplny, jak i izolację akustyczną najwyższej jakości, dzięki której unikniemy potencjalnych kłopotów ze zdrowiem oraz zadbamy o równowagę psychiczną i spokój.

Publikacja: insane.agency