Idealne żyrandole do Twojego mieszkania

Żyrandole to jeden z elementów wystroju pomieszczeń mieszkalnych w każdym domu, za jego pomocą można ozdobić salon, ożywić pokój dzienny lub nadać wyjątkowy charakter jadalni. Obecnie chętnie wybierane są żyrandole w stylu nowoczesnym o ciekawych kształtach. Stale rozszerzająca się gama projektów urządzeń oświetleniowych zachwyca klientów i wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania.

light-1773753_640

Oprócz stylu i materiałów, przy wyborze idealnego żyrandola należy wziąć pod uwagę wiele innych czynników, takich jak rozmiar, moc światła, rodzaj źródła światła, opcje ściemniania i wiele innych.
Na co zwrócić uwagę podczas wyszukiwania idealnego żyrandola?
Oprócz stylu, trzema głównymi czynnikami wyboru żyrandola są:

  • rozmiar / skala

  • kierunek emisji światła (blask kontra blask)

  • kontrola (ściemnianie)

Zakup za dużego lub za małego żyrandola może spowodować nieproporcjonalny wygląd w przestrzeni Twojego pokoju. Szeroki i duży żyrandol umieszczony w małym i niskim pokoju będzie wyglądał dziwnie i może przeszkadzać podczas chodzenia, natomiast za mały żyrandol znika w dużej przestrzeni i wydaje się być przytłumiony.

Według pewnej reguły odpowiedni rozmiar żyrandola do konkretnego pomieszczenia można wyliczyć za pomocą prostego obliczenia. Pierwszym krokiem jest zmierzenie długości i szerokości pokoju w stopach. Potem należy dodać do siebie dwie liczby, ich suma powinna być średnicą twojego żyrandola w calach ( 1 cal =2,54 centymetra).

Diody LED

Obecnie dużą popularnością cieszą się żyrandole z diodami LED. Samo projektowanie żyrandoli z diodami LED pozwala na zastosowanie wyjątkowych metod i możliwości.
Diody LED są małe, dzięki temu projektanci nie muszą kombinować z ukryciem świtała. W pełni swobodnie można eksperymentować z formą, materiałem oraz funkcją żyrandoli z diodami LED.

Dla klientów żyrandole z diodami LED to bardzo dobre i mądre rozwiązanie. Oprócz elastyczności projektowej, oświetlenie LED jest dużo bardziej wydajniejsze i niezawodne. Wydajność żyrandoli LED przekłada się na oszczędność energii, a tym samym na zmniejszenie kosztów. Dodatkowo diody LED są ekologiczne i pięciokrotnie chłodniejsze niż żarówki halogenowe, a energia zużywa 1/5. Diody LED również przewyższają inne źródła światła, a ich żywotność wynosi około 50 000 godzin – czyli 25 lat użytkowania przy 5½ godziny dziennie.

Zalety żyrandoli LED

Bardzo przydatną opcją stosowaną we współczesny żyrandolach jest możliwość ściemniania. Dużo żyrandoli LED jest w pełni ściemnianych w połączeniu ze zgodnym ściemniaczem niskonapięciowym, ale nie każdy żyrandol LED ma możliwość przyciemniania. Warto przed zakupem zastanowić się, na czym nam zależy i wybrać odpowiedni produkt dla siebie. Powinniśmy dokładnie sprawdzić specyfikację urządzeń i zapoznać się z zaleceniami producenta.

Modernizacja żyrandola do używania diod LED lub świetlówek kompaktowych niestety nie zawsze jest możliwa. Głównie zależy to od konstrukcji urządzenia, na rynku jest wiele żarówek modernizacyjnych LED i CFL dostępnych w różnych kształtach i podstawach, które można kupić w celu modernizacji. Nie można jednak przy tam zapominać o ściemnianiu, gdy żyrandol jest podłączony do ściemniacza, to prawdopodobnie będziesz musiał kupić nowy ściemniacz kompatybilny z żarówkami CFL lub LED. Ściemniacz działa poprzez przyciemniane samej żarówki, a nie osprzętu.

Gdzie dobrze odnajdą się żyrandole?

Żyrandole są powszechnie spotykane w foyerach i oficjalnych wejściach, kuchniach, salonach, sypialniach, a nawet łazienkach lub pomieszczeniach gospodarczych. Właściwy wybór miejsca instalacji żyrandola zależy od wielkości pomieszczenia, wysokości sufitu, wielkości oprawy i otaczającego wystroju.

Żyrandole nad stołem

W jadalniach często widzimy żyrandole umieszczone centralnie nad stołem. Jednak czasami mamy problem z taką lokalizacją żyrandola, przykładem jest obecność skrzynki elektrycznej w innym miejscu niż nad stołem. Rozwiązaniem może być przesunięcie skrzynki połączeniowej na właściwe miejsce – takie zadanie najlepiej powierzyć dla elektryka i możliwe jest ono do wykonania, kiedy mamy do czynienia z sufitem z płyt kartonowo-gipsowych. Oprócz przesunięcia skrzynki należy pamiętać o zatynkowaniu starej dziury w suficie. W przypadku betonowych sufitów można próbować umieścić żyrandol za pomocą haka lub ukrytego sznurka.

W jadalni celem jest, aby żyrandol wisiał dość nisko i dostatecznie oświetlał cały stół, równocześnie nie zasłaniając naszego wzroku i pozwalając na swobodną rozmowę. Dobrą zasadą jest umieszczenie żyrandola w odległości około 30-35 centymetrów od górnej części stołu.