Home staging – Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

Z kupnem mieszkania jest trochę jak z poznawaniem nowej osoby – liczy się pierwsze wrażenie, czyli kilka pierwszych sekund w swoim towarzystwie. Jeśli reakcja jest pozytywna – chcemy poznać się lepiej, może rozwinąć się z tego owocna dla obu stron znajomość. W odwrotnym przypadku – gdy pierwsze spotkanie pozostawiło raczej złe wrażenie – trudno będzie je naprawić.

nowe-mieszkania-lublin

Podobnie jest wtedy gdy poszukujemy mieszkania na sprzedaż. O ostatecznej decyzji często decyduje pierwsze kilka sekund. Byle jaki szczegół może sprawić, że potencjalny klient nastawiony będzie negatywnie i trudno będzie go przekonać do zmiany postawy.

Rynek nieruchomości jest niezwykle wymagający, a lista błędów popełnianych przez sprzedawców nieruchomości bardzo długa. Dlatego coraz większym powodzeniem cieszy się usługa tzw. home stagingu.

Ten angielski termin oznacza po prostu profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Termin jest dość szeroki i obejmuje działania z zakresu aranżacji, marketingu oraz prezentacji. Specjaliści od home stagingu muszą w taki sposób przygotować mieszkanie by zainteresować nim jak najszersze grono potencjalnych klientów, a w efekcie doprowadzić do korzystnej transakcji. Ich praca ma często na celu także podwyższenie standardu wystawionego na sprzedaż bądź wynajem lokalu, po to by uzyskać wyższą sumę od kupującego lub wynajmującego.

Co istotne jedną z zasad home stagingu jest wykorzystanie możliwie najmniejszych zasobów finansowych, a uzyskanie jak największego wzrostu ceny. Średnio dzięki działaniom home stagingowym udaje się zbyć lokal w cenie wyższej o 10-15% niż podobne oferty znajdujące się na rynku.

Sukces w dużej mierze uzależniony jest od umiejętności specjalistów od home stagingu. Zgodnie z zasadami mieszkanie powinno być harmonijne i estetyczne, a przy tym uniwersalne i pozbawione indywidualnych akcentów. Stonowany i neutralny wystrój daje większą nadzieję, że wnętrze przypadnie do gustu większej ilości nabywców. Wyeliminowanie wszelkich usterek i niedoróbek to kolejny ważny krok na drodze do podniesienia wartości oferowanej nieruchomości. Jeśli w lokalu znajduje się za dużo mebli lub elementów wyposażenia specjalista od home stagingu wskaże, które z nich należałoby usunąć. Jeśli chodzi o nowe mieszkania Lublin specjaliści doradzą natomiast jakie meble kupić, a z których zrezygnować.

W Polsce zjawisko home stagingu jest jeszcze stosunkowo nowe. Z usług profesjonalnych stagerów korzystają na razie nieliczni właściciele nieruchomości. Biorąc jednak pod uwagę jak szybko rozwija się u nas rynek nieruchomości i to, że klienci stają się coraz bardziej wymagający i wybredni jest szansa na to, że zawód home stagera przyjmie się u nas na dobre.

Zapisz

Zapisz