Niezwykła różnorodność grzejników sprawia, że wybierając urządzenia tego typu, można kierować się wieloma względami. Współczesne grzejniki – poza swoją podstawową, utylitarną funkcją – mogą także stanowić element dekoracyjny każdego pomieszczenia. Obecnie moc grzewcza kaloryfera to tylko jeden z czynników branych pod uwagę w trakcie jego wybierania i kupowania. Nie ulega wątpliwości, że dostępne na rynku modele grzejników pozwalają na wkomponowanie ich w wystrój wnętrza.
Grzejniki dekoracyjne jako fantazyjne elementy sztuki użytkowej
Nadanie wnętrzu wyrazistego charakteru wymaga nie tylko wyobraźni przestrzennej, ale także umiejętności koncentrowania się na detalach i odpowiedniego ich dobierania. W przypadku aranżacji wnętrz w takiej podwójnej roli występują grzejniki, ponieważ z jednej strony służą do ogrzewania pomieszczeń, z drugiej natomiast mogą stanowić ich ozdobę. Jeszcze niedawno nikomu nie przyszłoby do głowy, że kaloryfery mogą spełniać dekoracyjną funkcję.
Między wczoraj a dziś
Warto rozwinąć tę myśl. Do niedawna kaloryfery spełniały wyłącznie rolę użytkową. (Na temat ich wyglądu, zwłaszcza w PRL-u, należy spuścić zasłonę milczenia). Współcześnie – dzięki nowym trendom i innowacyjnym technologiom – istnieje możliwość nadania grzejnikom niekonwencjonalnego charakteru. Ich fantazyjne, pomysłowe formy powodują, że powstają grzejniki dekoracyjne, które wyróżniają się nieznanymi wcześniej właściwościami.
Dziś można śmiało powiedzieć, że grzejnik dekoracyjny – chociaż zaliczany do sztuki użytkowej – jest jednym z najciekawszych elementów wyposażenia wnętrz. O jego walorach estetycznych świadczy przede wszystkim wygląd, a co więcej, urządzanie domu czy mieszkania jest o wiele łatwiejsze, ponieważ istnieją bardzo duże możliwości wyboru. Niezależnie od tego, czy będzie to salon, czy jakiekolwiek inne pomieszczenie, każdy na pewno znajdzie taki grzejnik dekoracyjny, który w stu procentach spełni jego oczekiwania.
Wybierając grzejnik dekoracyjny na przykład do salonu czy jadalni, warto zwracać uwagę nie tylko na jego parametry, ale także na artystyczny design. Współczesne grzejniki dekoracyjne charakteryzują się tym, że stanowią dopełnienie aranżacji wnętrza, ponieważ – ze względu na bogate wzornictwo i różnorodność modeli – istnieje możliwość idealnego dopasowania tego urządzenia do charakteru pomieszczenia.
Rodzaje grzejników, czyli kilka słów na temat ich mocy
Istotnym czynnikiem, który decyduje o podziale grzejników, jest ich budowa. Wyróżnia się grzejniki członowe, grzejniki płytowe oraz grzejniki konwekcyjne. Grzejniki członowe (żeberkowe) są wykonywane ze stali, aluminium lub żelaza. Grzejniki płytowe (płaskie lub perforowane) składają się z cienkich, zgrzewnych blach, pomiędzy którymi płynie woda. Grzejniki konwekcyjne natomiast są zbudowane z miedzianych rurek, aluminiowej blachy i obudowy. Warto pamiętać o tym, że niezależnie od rodzaju, grzejniki nie powinny być niczym ograniczane z góry, ponieważ oddają ciepło za pomocą unoszącego się powietrza.