Gres techniczny to ten rodzaj płytek, w przypadku którego podczas produkcji większe znaczenie mają parametry techniczne niż efektowne wykończenie i kolor. Dlatego właśnie o wiele częściej wykorzystuje się go na posadzki w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, przemysłowych bądź w garażach, niż we wnętrzach domów. To świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy przede wszystkim na wytrzymałości posadzki.
Czym tak właściwie jest gres techniczny?
Gres nazywany jest inaczej kamionką szlachetną ze względu na materiały, z których jest produkowany. Powstaje z masy składającej się ze skalenia, kaolinu, piasku kwarcowego, glinu i szamotu. Specyficzna jest również technika jego wykonania – poddaje się go ogromnemu naciskowi, a następnie wypala w wysokiej temperaturze. To dzięki temu płytki gresowe są niezwykle twarde i odporne na uszkodzenia oraz działalność różnorodnych czynników. Wyróżnia się trzy rodzaje gresu:
- Szkliwiony
- Polerowany
- Techniczny
O ile pierwsze dwa rodzaje uznaje się za dekoracyjne ze względu na walory estetyczne i połysk, o tyle gres techniczny ma nieco ograniczoną formę – charakterystyczna struktura wierzchniej powłoki w postaci „soli i pieprzu” wynika z pomieszania ziaren. Masa może być barwiona, jednak najczęściej płytki gresowe można spotkać w odcieniach beżu, szarości i brązu, gdyż na takie kolory wypalają się surowce naturalne poszczególnych złóż wykorzystywanych do produkcji. Główne zalety gresu technicznego to przede wszystkim wysoka odporność na uszkodzenia, ścieranie i zarysowania oraz nacisk. Mówi się także, że gres może być nawet twardszy niż niektóre płytki wykonane z naturalnych kamieni – dlatego przeznaczony jest głównie do pomieszczeń, w których ważne są odpowiednie parametry techniczne.
Odmiany gresu technicznego
Jeśli chodzi o odmiany gresu technicznego to w sprzedaży dostępne są trzy typy płytek, które różnią się od siebie sposobem wykończenia:
· Techniczny gres naturalny (chropowate)
· Techniczny gres polerowany (gładkie i połyskujące)
· Techniczny gres antypoślizgowy (z podwyższonymi właściwościami antypoślizgowymi)
Przed zakupem warto więc zastanowić się nad tym, które z powyższych odmian najlepiej sprawdzą się w wykańczanym przez nas pomieszczeniu, jakie mamy oczekiwania względem konkretnej posadzki. A następnie przychodzi czas na zapoznanie się z ofertą producentów danych płytek i wybrać satysfakcjonujący produkt spośród bogatej oferty – https://plytki24.pl/gres-techniczny/cat_100869.html.