Gres techniczny – najlepszy do pomieszczeń użytkowych

Gres techniczny to ten rodzaj płytek, w przypadku którego podczas produkcji większe znaczenie mają parametry techniczne niż efektowne wykończenie i kolor. Dlatego właśnie o wiele częściej wykorzystuje się go na posadzki w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, przemysłowych bądź w garażach, niż we wnętrzach domów. To świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy przede wszystkim na wytrzymałości posadzki.

gres-techniczny

Czym tak właściwie jest gres techniczny?

Gres nazywany jest inaczej kamionką szlachetną ze względu na materiały, z których jest produkowany. Powstaje z masy składającej się ze skalenia, kaolinu, piasku kwarcowego, glinu i szamotu. Specyficzna jest również technika jego wykonania – poddaje się go ogromnemu naciskowi, a następnie wypala w wysokiej temperaturze. To dzięki temu płytki gresowe są niezwykle twarde i odporne na uszkodzenia oraz działalność różnorodnych czynników. Wyróżnia się trzy rodzaje gresu:

  • Szkliwiony
  • Polerowany
  • Techniczny

O ile pierwsze dwa rodzaje uznaje się za dekoracyjne ze względu na walory estetyczne i połysk, o tyle gres techniczny ma nieco ograniczoną formę – charakterystyczna struktura wierzchniej powłoki w postaci „soli i pieprzu” wynika z pomieszania ziaren. Masa może być barwiona, jednak najczęściej płytki gresowe można spotkać w odcieniach beżu, szarości i brązu, gdyż na takie kolory wypalają się surowce naturalne poszczególnych złóż wykorzystywanych do produkcji. Główne zalety gresu technicznego to przede wszystkim wysoka odporność na uszkodzenia, ścieranie i zarysowania oraz nacisk. Mówi się także, że gres może być nawet twardszy niż niektóre płytki wykonane z naturalnych kamieni – dlatego przeznaczony jest głównie do pomieszczeń, w których ważne są odpowiednie parametry techniczne.

Odmiany gresu technicznego

Jeśli chodzi o odmiany gresu technicznego to w sprzedaży dostępne są trzy typy płytek, które różnią się od siebie sposobem wykończenia:
·    Techniczny gres naturalny (chropowate)
·    Techniczny gres polerowany (gładkie i połyskujące)
·    Techniczny gres antypoślizgowy (z podwyższonymi właściwościami antypoślizgowymi)
Przed zakupem warto więc zastanowić się nad tym, które z powyższych odmian najlepiej sprawdzą się w wykańczanym przez nas pomieszczeniu, jakie mamy oczekiwania względem konkretnej posadzki. A następnie przychodzi czas na zapoznanie się z ofertą producentów danych płytek i wybrać satysfakcjonujący produkt spośród bogatej oferty – https://plytki24.pl/gres-techniczny/cat_100869.html.