Gotowe projekty domów – warto?

Zanim zaczniemy budowę dowolnego obiektu, musimy uporać się z dość ważną kwestią – projektem architektonicznym, który odzwierciedli wygląd domu i przekaże specjalistom budowlanym najważniejsze wskazówki dotyczące finalnego wyglądu domostwa. Ta zasada tyczy się nie tylko domów, bloków, czy obiektów przemysłowych, ale także poszczególnych projektów typu baseny, garaże czy wszelkich innych konstrukcji.

W tym momencie stajemy przed ważnym wyborem – zlecamy dla architekta stworzenie nowego projektu od podstaw, czy decydujemy się na zakup gotowego projektu? Oba warianty niosą za sobą korzyści, jak i pewne niedogodności. Skupimy się na zakupie gotowych projektów.

sketch-book-455698_1280 (1)

Projektowanie domów to ciężka i trudna dziedzina architektoniczna.

Domy muszą być przemyślane, funkcjonalne i pozbawione wad. Tyczy się to nie tylko wyglądu wnętrza, ale także użytkowych instalacji, które każdego dnia muszą stawać na wysokości zadania, aby generować domownikom należytą mieszkalną wygodę. Kupując gotowy projekt, kupujemy przepis na sprawdzony i pozbawiony wad dom. Przy nowych projektach, które tworzone są od podstaw, podejmujemy pewnego rodzaju ryzyko związane z pojawieniem się nieprzewidzianych problemów. Kolejnym pozytywem zakupu gotowych projektów jest cena – architekci sprzedający swoje projekty oferują je za bezcen. Sprawa wygląda inaczej, gdy architekt musi zasiąść do projektu od początku, uwzględniając wszelkie wytyczne zlecających.

Lepszy projekt gotowy, czy może indywidualny?

Nie ważne, czy to projekt basenu, domu, biura, czy nowatorskiego garażu – zasady i dylematy zawsze będą te same. Oczywiście zlecając stworzenie projektu od podstaw, mamy więcej możliwości i możemy optymalnie dopasować obiekt do przestrzeni działkowej i naszych potrzeb. Co nie oznacza, że nie znajdziemy gotowego projektu, który w pełni spełni nasze oczekiwania. Wystarczy, że architekt dowie się, czego szukamy i przedstawi projekt zbliżony lub w pełni odzwierciedlający potrzeby zleceniodawcy.

Dziś zakup gotowych projektów jest dziecinnie prosty, wystarczy zgłosić się do biura architektonicznego lub znaleźć w Internecie stronę z gotowymi projektami. Na przykład projektytypowe.pl, gdzie mamy możliwość zakupu gotowych projektów domów i basenów.