Garderoba w domu

Z czasem zmienia się standard naszego życia i taka garderoba w obecnych czasach powinna być obowiązkowo w każdym projekcie. Tu już nie chodzi o prestiż ale o zwykłą wygodę. Na pewno dzięki niej można zachować większą estetykę miejsc takich jak sypialnie czy pokoje. Gromadzimy coraz więcej rzeczy i bezładne rozmieszczanie ich wywołuje niekorzystne wrażenie także na nas samych.

jaka-powinna-byc-garderoba

O czym pamiętać

Z rozwiązań technicznych na pewno trzeba pamiętać o dobrej wentylacji w naszej garderobie. Dużą wygodą o ile pozwala nam na to przestrzeń pomieszczenia będzie pufa, która ułatwi nam na pewno użytkowanie. Przy tym należy pamiętać o czymś takim jak segregacja ubrań, osobno zimowe i letnie oraz o odpowiednich szafkach na dodatki takie jak biżuteria czy okulary i apaszki. Garderoba nie ma prawa bytu bez lustra oraz odpowiedniego oświetlenia. Dobrym pomysłem są lustra na wymiar montowane na drzwiach szaf zamiast na ścianie. Oszczędzone w ten sposób miejsce możemy przeznaczyć na regały.

Wyposażenie garderoby

Na podstawowe rzeczy jakie są konieczne do tego aby garderoba spełniała swoją funkcję będą na pewno pułki i wieszaki. Koszule i krótkie ubrania wieszamy na poziomie oczu natomiast długie płaszcze i sukienki tak aby się nie pomięły. Na wyposażeniu wnętrza powinny znajdować się lustra. Minimum jedno ale lepiej kilka alby można było dokładnie się przyjrzeć. Drzwi do garderoby powinny mieć minimum 80 cm szerokości. Niekoniecznie uchylne, mogą z powodzeniem być przesuwne. Nie powinniśmy zapominać także o dobrym oświetleniu całości.

Lokalizacja garderoby

Często mamy problem z umiejscowieniem naszej garderoby. Popularną opcją i na pewno bardzo wygodną jest umieszczenie jej w sypialni. Jednak nie zawsze jest szansa aby w niej wygospodarować nawet minimum miejsca oddzielając ścianką działową. Wtedy trzeba szukać innych możliwości. Równie dobrym pomysłem szczególnie w domu dwukondygnacyjnym jest wykonanie garderoby wspólnej z wejściem od korytarza. Może mniejsza intymność ale korzystają z niej wszyscy domownicy. Najlepiej jak jest między sypialniami albo w pobliżu łazienki. Dobrze też jest umiejscowić garderobę w przedpokoju.

Nie da się zaprzeczyć, że garderoba to przede wszystkim wygoda. Mając możliwość warto pomyśleć nad adaptacją jakiegoś pomieszczenia na nią. Zaoszczędzimy na pewno przestrzeń w innych pomieszczeniach, którą musielibyśmy przeznaczyć na szafy. Aby wygodnie korzystać z garderoby nie wolno zapominać o podstawowych elementach, które nam to ułatwią.

Artykuł powstał we współpracy z Hurtownią Szkła R-K Glass – rkglass.pl.

Źródła: