Fotowoltaika łódzkie – jakie są dostępne dotacje?

Nad zakupem instalacji fotowoltaiczne zastanawia się w ostatnim czasie coraz więcej osób i firm. Powodem są warunki narzucone przez Unię Europejską, które wymagają, aby w 2020 roku co najmniej 15 procent produkowanej energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych, ale też realne oszczędności oraz kwestie ekologiczne, jakie są związane z tym wyborem alternatywnego źródła, z którego możemy pozyskiwać prąd całkowicie za darmo. Na decyzje podejmowane przez osoby prywatne oraz firmy mają również wpływ możliwości uzyskania dotacji, dofinansowania lub udzielanego na korzystnych warunkach kredytu. Jakie są dostępne dotacje dla osób rozważających zakup i montaż fotowoltaiki w województwie łódzkim? Oto przegląd najważniejszych obecnie działających programów oraz innych korzyści dla inwestorów.

Fotowoltaika łódzkie - jakie są dostępne dotacje

Dofinansowania do fotowoltaiki w województwie łódzkim

Wśród uruchomionych w ostatnich latach programów oferujących dofinansowania i dotacje na fotowoltaikę znajdują się przede wszystkim:
– program rządowy „Mój Prąd” – w ramach którego inwestorzy mogą pozyskać do 5 tysięcy złotych na zakup i montaż fotowoltaiki;
– program „Czyste Powietrze” – w ramach którego inwestorzy mogą pozyskać środki finansowe na fotowoltaikę oraz pompy ciepła dla domów i budynków o przestarzałych instalacjach energetycznych;
– program Prosument 2 – z budżetem 800 mln zł przeznaczonym na dofinansowanie inwestorów decydujących się na założenie mikroinstalacji OZE;
– program Agroenergia – dla inwestorów planujących założenie fotowoltaiki na potrzeby gospodarstw rolnych – oferujący pożyczkę do 100 procent kosztów kwalifikowanych lub dofinansowanie do 40 procent kosztów kwalifikowanych, do kwoty 800 tysięcy złotych.

Preferencyjne kredyty na fotowoltaikę w województwie łódzkim

Finanse na zakup części oraz montaż instalacji OZE można również uzyskać dzięki korzystnie, nisko oprocentowanym kredytom udzielanym m.in. przez banki BGŻ, BNP PARIBAS i Pekao BP. Okres oczekiwania na decyzję o przyznaniu środków jest w ich przypadku wyjątkowo krótki, a każdy z kredytów jest dopasowany do indywidualnych potrzeb inwestorów.

Ulgi podatkowe i odliczenia od fotowoltaiki w województwie łódzkim

Warto także pamiętać, że koszty inwestycji w fotowoltaikę mogą odliczyć od podatku zarówno osoby fizyczne, jak i podatnicy opłacający tzw. podatek rolny. W przypadku osób fizycznych od 1 stycznia 2019 r. wprowadzono ulgę inwestycyjną na fotowoltaikę, zmniejszającą podstawę podatku dochodowego. Rolnicy mogą natomiast odliczyć 25 procent ulgi inwestycyjnej od corocznie płaconego podatku rolnego. Jeśli koszty przekroczą wysokość rocznej opłaty, z odliczenia można korzystać także przez następne 15 lat.

Przeczytaj więcej: https://pgreen.com.pl/panele-fotowoltaiczne/fotowoltaika-lodzkie-instalacja-dofinansowania/