Farby offsetowe – charakterystyka

Trudno wyobrazić sobie obecnie funkcjonowanie bez drukarek. To urządzenia, które ułatwiają nam życie w wielu różnych aspektach, dlatego nie ma się co dziwić, że producenci przykładają dużą wagę do tego, by swoje urządzenia udoskonalać, poprawiających ich możliwości techniczne.

printing-867954_1280

Warto również pamiętać, że w urządzeniach drukujących istotny jest materiał jaki będzie nanoszony na zadrukowywaną powierzchnię. Chodzi oczywiście o farby drukarskie, które są zróżnicowane w zależności od tego w jakim urządzeniu będą wykorzystywane. Wśród nich znajdują się farby offsetowe czy farba uv.

Czym charakteryzuje się farba offsetowa?

Farby offsetowa to rodzaj farb drukowych, które stosuje się jak sama nazwa brzmi w urządzeniach, które drukują w technice offsetowej. Nośnikiem barwy w tym produkcie są pigmenty i laki, natomiast jako spoiwo funkcjonują tam żywice oraz oleje mineralne i roślinne. Warto jednak zauważyć, że pigmenty, które nadają barwę stanowią średnio między 10 a 20 procent zawartości. Kluczowym składnikiem są oleje i żywice, które stanowią po około 35-40 procent zawartości farby.

Przygotowanie farby

W pierwszym etapie pigmenty, spoiwo musi być wymieszane i pozostawione na około 10 godzin. Dzięki temu cząstki pigmentu, które są nierozpuszczalne zostają zwilżone przez spoiwo. W drugim etapie należy rozcierać pastę na trójwalcówce. To ważny etap prac ponieważ im bardziej rozdrobnione zostaną cząstki tym lepszą jakość farby będzie można uzyskać. Im większa jest intensywność farby tym bardziej powinno się rozdrabniać cząsteczki.

Niekonwencjonalne farby offsetowe

Warto także zauważyć, że poza farbami na bazie olejów roślinnych i mineralnych, które określa się konwencjonalnymi mamy również produkty zaliczane do farb niekonwencjonalnych, wśród których znajdują się takie propozycje jak: farba UV, farba hybrydowa oraz farba na offset bezwodny. Farba UV zawiera specjalny składnik gwarantujący jej utrwalenie w momencie wykorzystania promieni UV. Świetnym wyborem mogą być farby hybrydowe, które mogą utrwalać się zarówno tak jak farby konwencjonalne przez wsiąkanie jak i też przy działaniu promieni UV. Ostatni rodzaj to farby, które mogą być wykorzystywane bez stosowania nawilżania. Konieczne będzie do ich wykorzystywania posiadanie płyt offsetowych oraz specjalnych wałków.