Estetyka i bezpieczeństwo wokół domu

Dom to gniazdo rodzinne wraz z jego mieszkańcami. Symbolizuje bezpieczeństwo, trwałość i schronienie. Jest azylem, miejscem uporządkowanym, zorganizowanym i ogrodzonym.

bicycle-405883_1280

Na pewnym etapie tworzenia i urządzania własnego domu, każdy dojdzie do momentu, w którym podejmowana będzie decyzja o sposobie ogrodzenia terenu. Wiąże się to z wyborem techniki wykonania ogrodzenia, jego wysokości, walorów estetycznych i kalkulacją kosztu budowy. Równocześnie konieczne będzie dopasowanie bramy i furtki tak, by nie odbiegały do charakteru i wzornictwa ogrodzenia, a jednocześnie spełniały funkcję zabezpieczającą.

Wybór konkretnego rozwiązania w znacznej mierze zależy od indywidualnego gustu, rzadziej mody, a także od zasobności portfela inwestora. Najtańszym, lecz niezbyt estetycznym rozwiązaniem pozostaje stosowane od dawna ogrodzenie z siatki drucianej rozpiętej na słupkach lub złożone z betonowych segmentów płytowych, ostatnio zdobionych przez producentów jednostronną imitacją np. kamienia. Zaletą tych ogrodzeń jest niewątpliwie cena oraz szybkość wykonania, a w przypadki siatkowego możliwość wykonania go we własnym zakresie. Do obu rozwiązań pasują w zasadzie dowolne bramy wjazdowe i furtki z tym, że z siatką lepiej komponują się konstrukcje ażurowe, a z betonem zamknięte.

Dużą popularnością cieszą się ogrodzenia wykonane w różnych formach artystycznych z metalowych kształtowników, w końcowej formie najczęściej wykończonych powłoką malarską. Metalowe przęsła ogrodzeniowe często łączy się z murowanymi słupkami licowanymi klinkierem, cegłą lub kamieniem. Modne stało się również wykorzystywanie w ich konstrukcji drewna, co podnosi walory estetyczne i dodaje ogrodzeniu swoistej klasy. W znaczny sposób wpływa również na finalną cenę. Ma to również zastosowanie do odpowiednio dopasowanej bramy wjazdowej.

Kolejnym elementem, który łączy estetykę z bezpieczeństwem są bramy garażowe. Tutaj również liczba rozwiązań jest spora. Zastosowanie mają dwuskrzydłowe bramy o konstrukcji metalowej bądź drewnianej, w kolorystyce dopasowane do elewacji budynku. Ich wadą jest konieczność blokady skrzydeł, aby nie zamykały się samoczynnie pod wpływem podmuchów wiatru i pewna ilość miejsca potrzebna do ich otwarcia. Dużą popularnością cieszą się bramy roletowe, wsuwane w zamocowane pod sufitem garażu prowadnice. Pozbawione są wad bram skrzydłowych, lecz ich konstrukcja sprawia, że wysokość garażu zmniejsza się o przestrzeń niezbędną do montażu mechanizmu. Ma to ogromne znaczenie w przypadku niezbyt wysokich pomieszczeń, gdyż może się okazać, że auto po prostu się tam nie zmieści.