W Polsce coraz większą popularnością cieszą się elewacje wentylowane. Wpisuje się to w nowoczesne, wymagające budownictwo, w którym dodatkowo fasady budynków powinny łączyć prostotę i estetykę. Zewnętrzna warstwa budynku musi chronić jego wnętrze, jednocześnie powinna zapewniać szczelność i zapobiegać uciekaniu ciepła z wnętrza. Co to są elewacje wentylowane i jakie są ich zalety?
Elewacje wentylowane są alternatywą dla klasycznych fasad układanych metodą lekką mokrą. Ten nowoczesny system okładzinowy poprawia w znacznym stopniu walory termoizolacyjne budynku, z powodzeniem może być stosowany na domach już istniejących, jak również na dopiero budowanych. Tego rodzaju elewacje są montowane z zachowaniem szczeliny powietrznej, tzw. wentylacyjnej, znajdującej się między warstwą termoizolacyjną a okładziną. W tej przestrzeni cyrkuluje powietrze, zapobiegając zbieraniu się wilgoci.
Elewacje wentylowane – zasady montażu
System fasad wentylowanych polega na zamocowaniu okładzin do ściany za pomocą podkonstrukcji występującej w postaci rusztu wykonanego najczęściej z metalu (stal lub aluminium). Pomiędzy kratownicą a ścianą wykorzystywane są przekładki termoizolacyjne, zapobiegające powstawaniu mostków termicznych. Jako elementy wykończeniowe w elewacjach wentylowanych stosuje się m.in. kasetony z metalu i tworzyw sztucznych, blachy faliste i płaskie, szkło, deski, HPL, płyty włóknisto – cementowe, kamień i ceramikę. Okładziny mogą być wykonane ze spoinami lub bez takich spoin, mogą być mocowane za pomocą łączników mechanicznych (widocznych lub ukrytych), połączeń klejowych oraz kombinowanych.
Elewacje wentylowane – zalety
Główną zaletą elewacji wentylowanych jest umożliwienie oddychania ścianie zewnętrznej budynku. To możliwe dzięki zachowaniu wolnej przestrzeni między okładzinami a warstwą izolacyjną. Taki system zapewnia odprowadzanie wody i pary wodnej, obniża ryzyko jej kondensacji oraz chroni przed zawilgoceniem i korozją biologiczną. Elewacje wentylowane gwarantują stałą temperaturę, co jednocześnie pozwala na zachowanie wymaganych przepisami budowlanymi właściwych parametrów ciepła. Wśród zalet tego rodzaju fasad wymienia się przede wszystkim trwałość, bogaty wybór okładzin, możliwość montażu w obniżonych temperaturach i szybka wymiana uszkodzonych fragmentów elewacji. Dodatkowo system fasad wentylowanych zapewnia również wysoką izolacyjność akustyczną.
Elewacja wentylowana z kamienia
Elewacje wentylowane to duży wybór materiału okładzinowego. Można zdecydować się na rozwiązania klasyczne (np. drewno) lub na nowoczesną fasadę z kamienia czy ceramiki. Bardzo dobrze w tym systemie wykańczania elewacji budynku sprawdza się kamień, który może być używany w formie paneli elewacyjnych wzorowanych na kamieniu, płytek gresowych czy kamiennych. Materiał ten zapewni elewacji nie tylko trwałość, ale również wysoką estetykę. Dodatkowo nowoczesne płyty i płytki, wykorzystywane w elewacjach wentylowanych, są dużo lżejsze i łatwiejsze w konserwacji niż naturalny kamień. Jednocześnie gwarantują wysoką jakość i atrakcyjny wygląd.
Najbardziej cenioną zaletą elewacji wentylowanych jest umożliwienia „oddychania” całej ścianie, co zmniejsza ryzyko jej zawilgocenia. Dodatkowo łatwość i szybkość montażu, połączona z szerokim wyborem płyt okładzinowych, sprawia, że ten rodzaj elewacji jest coraz popularniejszy wśród inwestorów i projektantów.
Zdjęcie pochodzi ze strony: alsal.com.pl