Dzielnica Węglin w Lublinie i jej historia

Lublin jest jednym z największych miast w Polsce. Cały czas się rozrasta pod względem urbanistycznym, ponieważ istnieje zapotrzebowanie na nowe miejsca mieszkalne. Tak powstała dzielnica Węglin, która może pochwalić się bogatą historią. Jaką? W jaki sposób rozwija się Węglin obecnie?

view-of-the-city-994212_1920

Dzielnica z historią

Węglin to współczesna dzielnica Lublina, ale w XIX wieku należał częściowo do majątku Rury Jezuickie oraz do dóbr Konopnica. Swoją obecną nazwę dzielnica ta zawdzięcza Stanisławowi i Bronisławie Węglińskim, którzy nabyli posiadłość w 1862 roku i osiem lat później wybudowali dwór. Ich majątek obejmował również staw. W 1885 roku posiadłość cały czas się rozwijała, powstał folwark Węglin, który liczył sobie 6 budynków murowanych i 18 drewnianych. Posiadał dobrze zagospodarowany las oraz dwa piece wapienne i cegielnię, w których przetwarzano występujący w tym regionie wapień. W tym czasie Węglin podlegał pod względem administracyjnym gminie Wieniawa.

Właścicielem Węglina był Alfred Węgliński, ale ostatecznie w 1907 roku utracił posiadłość, którą kupił Zygmunt Sobieszczański. Nowy gospodarz rozbudował dwór. Później dobra przeszły w ręce Kazimierza Wereszczyńskiego. W latach 1922-1923 posiadłość przebudowano według projektu inżyniera Stanisława Wołodki. Po II wojnie światowej mocą reformy rolnej aż 156 ha ziemi przeszło na własność skarbu państwa. Budynek dworski stał tu aż do 1999 roku, kiedy uległ zniszczeniu w pożarze. Jednak już w 1959 roku Węglin włączono w granice Lublina, a pod koniec lat 70. przy al. Kraśnickiej zaczęto budowę Osiedla Południowego.

Jak dziś prezentuje się dawny folwark?

Niewiele rzeczy może na współczesnym osiedlu Węglin przypominać czasy, kiedy istniał tu folwark pierwotnych właścicieli. Osiedle zabudowane jest głównie budynkami bliźniaczymi i szeregowymi.

Deweloperzy prężnie działają na Węglinie, a zwłaszcza Węglinie Południowym, który jest jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic miasta. To tu między innymi można kupić mieszkanie na Osiedlu Cyrkoniowym czy Koralowym u dewelopera Orion (https://orion.lublin.pl/nowe-mieszkania-na-sprzedaz/).