Dywan tarasowy – sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni

Dywan zewnętrzny to praktyczny i modny dodatek, który nadaje aranżacji przytulności. Coraz częściej więc pojawia się na tarasach i balkonach. Pytanie tylko, jak go wprowadzić i na który model się zdecydować? Wbrew pozorom są to bardzo istotne kwestie, które trzeba mieć na uwadze. Zawarliśmy je zatem w dzisiejszym artykule dotyczącym dywanu tarasowego. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

Jaki dywan na taras?

Wybierając dywan na taras, musisz wiedzieć, że nie może to być pierwszy z brzegu model, który wpadnie Ci w oko. Istotne jest bowiem, aby był on przeznaczony na zewnątrz. Wówczas możesz mieć pewność, że będzie odporny na szkodliwe czynniki atmosferyczne, takie jak wilgoć czy promienie słoneczne. Bezpieczniej jest zrezygnować z naturalnych materiałów. Nie nadają się do warunków panujących na zewnątrz, więc taki dywan bardzo szybko mógłby się zniszczyć. W tym wypadku lepszym wyborem są syntetyki. Ich włókna są wytrzymałe, dlatego nie odbarwiają się, ani nie odkształcają. Co więcej, wykazują dużą odporność na wilgoć. Nie trzeba ich więc zwijać – nawet w okresie jesienno-zimowym.

Najlepiej też zdecydować się na model z krótkim włosem, jak np. dywan wykonany z polipropylenu. Jego zaletą jest to, że nie wchłania brudu i kurzu. Łatwiej jest zatem utrzymać go w czystości. Na takim dywanie tarasowym nie rozwijają się też roztocza, bakterie, grzyby i inne, szkodliwe mikroorganizmy. To oznacza, że jest przyjazny dla alergików i małych dzieci. Należy zaznaczyć, że taras jest miejscem, w którym zanieczyszczenia pojawiają się dość często. Jest to więc dość istotna kwestia.

Jak wykorzystać dywan tarasowy?

Współczesny taras ma się dobrze prezentować. W związku z tym popularna stała się zasada, która mówi o tym, że powinien być on przedłużeniem salonu. Dlaczego więc nie wprowadzić w tym miejscu dywanu? Jest to coraz częstsza praktyka, która nie powinna już budzić zdziwienia. Nieumiejętnie zastosowana może jednak przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego, dlatego planując aranżację z dywanem, warto kierować się kilkoma zasadami.

Po pierwsze, dopasuj odpowiedni rozmiar dywanu. Nie może być on zbyt mały. Po drugie, zadbaj o to, aby tworzył integralną całość z kompletem wypoczynkowym. Powinien ściśle do niego przylegać, jednak wyposażenie nie może na niego nachodzić. W ten sposób stworzysz na tarasie wyraźnie zaznaczoną strefę wypoczynkową. Nie kieruj się też jedynie gustem, gdyż dodatki należy wprowadzać z głową. Oznacza to, że najlepiej dopasować stylistykę dywanu do reszty tarasu. Mimo tego pamiętaj, że ma on także pasować do salonu. W ostatnim czasie popularnym trendem stał się dywan tarasowy w stylu boho. Tego typu wyrób nawiązuje do natury. Jest też bogaty we wzory.

Jak czyścić dywan tarasowy?

W przypadku dywanu zewnętrznego regularne czyszczenie jest bardzo ważne. Jak już wspominaliśmy, codziennie narażony jest on na kontakt z wieloma zanieczyszczeniami. Brak odpowiedniej pielęgnacji mógłby więc skutkować nie tylko pogorszeniem walorów wizualnych, ale też obniżeniem higieny tego miejsca.

Zaleca się, aby przynajmniej 2 razy w tygodniu odkurzać dywan tarasowy. Raz na jakiś czas dobrze jest też wyczyścić go szczotką i wodą, a w razie większych plam – zastosować odpowiedni detergent.