Drzwi wejściowe pasywne – czy warto w nie zainwestować?

Coraz więcej Polaków interesuje się domami energooszczędnymi, w tym domami pasywnymi. To nowoczesna odpowiedź na rosnące rachunki za ogrzewanie domów jednorodzinnych, a także coraz większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego. W budownictwie pasywnym bardzo ważne jest dobranie odpowiednich materiałów, wśród których znajdują się również drzwi pasywne.

29447434734_66a24d81df

W domach pasywnych dąży się do tego, aby uzyskać jak najniższe straty energii cieplnej. W tym celu budynek jest odpowiednio projektowany, budowany i wykańczany, dzięki czemu nie ma potrzeb montowania w nim tradycyjnego ogrzewania, ponieważ straty ciepła są tak niskie. Zamiast systemu CO stosuje się najczęściej rekuperację, czyli odzysk ciepła z wentylacji.

Oprócz odpowiedniej izolacji ścian w budynkach pasywnych trzeba też dobrać odpowiednią stolarkę. W sprzedaży znajduje się dzisiaj wiele różnych modeli okien pasywnych, a także drzwi wejściowe pasywne, które również spełniają normy związane z budownictwem pasywnym.

Drzwi pasywne to propozycja przeznaczona przede wszystkim do montażu w domach pasywnych i energooszczędnych. Dzięki nim można uzyskać bardzo atrakcyjny poziom współczynnika izolacyjności cieplnej dla drzwi, który określany jest symbolem Ud, który jest nawet kilkukrotnie niższy od wymogów normy.

Można kupić je w różnych wariantach do wyboru, także jako drzwi z naświetlem, dzięki któremu będzie można wpuścić do wnętrza większą ilość światła, które dodatkowo spowoduje, że dom będzie cieplejszy. Oczywiście, pełnią one również rolę dekoracyjną – dzięki nim dom jest lepiej doświetlony i wnętrza prezentują się atrakcyjnie.

Zatem drzwi pasywne najlepiej sprawdzą się w budynkach pasywnych, do których zostały przeznaczone. Wtedy, gdy realizuje się zwykły budynek, który nie ma spełniać wymogów pasywności i energooszczędności, ich zakup nie jest konieczny, ponieważ wówczas zyski cieplne związane z montażem wysokiej klasy drzwi pasywnej nie będą w stanie zrównoważyć straty związanych z niedostatecznym ociepleniem budynku.