Drzwi na taras – rozwierane czy przesuwne?

Szukasz dobrych drzwi tarasowych? Pod uwagę warto wziąć kilka różnych konstrukcji dostępnych obecnie w salonach ze stolarką. Przyjrzyjmy się bliżej drzwiom rozwieranym oraz przesuwnym. Czym różnią się pomiędzy sobą? Jakie są ich najważniejsze zalety i wady?

pexels-photo-323776

Taras wychodzący na ogród to wyjątkowy komfort – dzięki niemu możemy przejść z domu i zanurzyć się w kojącej zieleni. Aby korzystanie z tarasu było komfortowe, warto wybrać odpowiednie okna tarasowe, które nazywane są również drzwiami tarasowymi.

Okna tarasowe ze skrzydłem rozwieranym

To zdecydowanie najbardziej popularna konstrukcja. Drzwi te otwierają się przez uchylanie w lewo lub w prawo. Są stosunkowo niedrogie oraz wygodne w użytkowaniu. Wiele modeli pozwala nie tylko na otwarcie skrzydła, ale również uchylenie okna w celu wpuszczenia do wnętrza świeżego powietrza.

Okna ze skrzydłami rozwieranymi mają jednak swoje minusy. Przede wszystkim minusem jest wystający próg okna – to mniejsze bezpieczeństwo, ponieważ za każdym razem musimy go przekraczać. Ponadto takie okna nie zawsze sprawdzają się wtedy, gdy są montowane w małym pomieszczeniu, ponieważ otwierają się do środka i muszą mieć do tego odpowiednią przestrzeń.

Okna tarasowe ze skrzydłem przesuwnym

W przypadku tych okien mówimy o innej konstrukcji – okna przesuwne możemy kupić w kilku wariantach, w tym jako uchylno-przesuwne, podnoszono-przesuwne oraz odstawno-przesuwne. Doskonale nadają się do tworzenia dużych przeszkleń, które wpuszczają do wnętrza dużo naturalnego światła. Możemy też zakupić je w wersji z progiem licowanym do poziomu podłogi, dlatego przekraczanie progu nie będzie problemem.

Głównym minusem okien tarasowych przesuwnych jest ich dość wysoka cena. Także konieczne jest odpowiednie przygotowanie otworu okiennego oraz umiejętny montaż, dlatego najlepiej powierzyć sprawy montażowe firmie, która posiada doświadczenie w tej właśnie dziedzinie. Gdy jednak zależy nam na komforcie i eleganckim wyglądzie domu, okna przesuwne na taras to sprawdzony wybór.