Niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się pożaru istnieje zawsze tam gdzie poprowadzona jest instalacja elektryczna lub gazowa albo składowane są substancje łatwopalne. Mowa tu o zakładach pracy, laboratoriach, magazynach, sklepach i innych obiektach użyteczności publicznej, a także o mieszkaniach i domach prywatnych. Okresowe przeglądy instalacji i skuteczne zabezpieczenie materiałów łatwopalnych
Głównym zabezpieczeniem przed pożarem jest okresowa kontrola instalacji elektrycznych, gazowych i grzewczych, zainstalowanie zraszaczy, stosowanie materiałów niepalnych na regały przechowujące materiały łatwopalne oraz wstawienie drzwi przeciwpożarowych.
Metalowe drzwi przeciwpożarowe
Drzwi przeciwpożarowe, jak nazwa wskazuje powinny oprzeć się płomieniom i dymowi w znacznie większym stopniu niż tradycyjne drzwi. Mają one specjalną konstrukcję, produkowane są zazwyczaj ze stali lub aluminium, a żeby mogły być nazwane „przeciwpożarowe”, muszą przejść odpowiednie testy oraz spełnić kilka warunków.
Po pierwsze – drzwi wykonane z dwóch płyt stalowych lub aluminiowych powinny posiadać wypełnienie w postaci niepalnej wełny mineralnej, która spełni również funkcję izolatora, w części skrzydła drzwi zamiast wełny, jako izolator może być wstawione szkło żaroodporne.
Po drugie – na całej długości wszystkich boków drzwi powinny posiadać uszczelkę pęczniejącą, która ma za zadanie jak najdłuższe nieprzepuszczenie ognia i dymu.
Po trzecie – drzwi przeciwpożarowe muszą mieć umieszczone oznaczenia dotyczące zdolności w określonym czasie zatrzymania pożaru. oraz oznaczenie szczelności. Oznaczenia to EI 30, EI 45, EI 60 i inne, gdzie liczba oznacza czas odporności drzwi na działanie ognia.
Oznaczenie E dotyczy szczelności drzwi, a I – izolacyjności. W zależności od rodzaju drzwi wprowadzone są również inne oznaczenia. Informacje o klasie drzwi i jego właściwościach przeciwpożarowych są umieszczane w dostępnym miejscu.
Dodatkowe wyposażenie drzwi przeciwpożarowych
Drzwi wejściowe do mieszkania zwykle są zabezpieczone przed włamaniami odpowiednimi zamkami, sztabami czy bolcami, a mało kto wie, że drzwi przeciwpożarowe mogą być również wyposażone w te elementy, co jest sporą przeszkodą dla włamywaczy.
Zamontowanie drzwi przeciwpożarowych z funkcją antywłamaniową mogą być swoistą zaporą nie tylko przed ogniem, ale również przed złodziejami. Dobrze jest też wstawić je pomiędzy kotłownią a resztą pomieszczeń, w razie pożaru umożliwią mieszkańcom szybką ewakuację, zatrzymując pożogę. Drzwi przeciwpożarowe występują w różnych wielkościach, a ich zewnętrzne powierzchnie można dowolnie malować lub oklejać specjalnymi okleinami.