Drewno kominkowe i opałowe – warto wiedzieć

Drewno to jeden z najpopularniejszych paliw. Drewnem palimy w kominku, w kotle centralnego ogrzewania, drewno jest niezbędne, gdy chcemy rozpalić ognisko. Warto jednak pamiętać, że gatunków drzew jest naprawdę wiele i nie każde nadaje się do tego typu celów. O czym więc warto pamiętać.

drewno-kominkowe-opalowe

Kominki

Coraz więcej osób decyduje się na kominek. Kominki z otwartym, jak i zamkniętym paleniskiem, w nowoczesnym czy w klasycznym stylu wprowadzają wyjątkowy klimat, sprawiają, że w pomieszczeniu jest cieplej i panuje w nim miła atmosfera.

Zainteresowani mogą wybierać między kominkami gazowymi, biokominkami, kominkami elektrycznymi oraz kominkami opalanymi drewnem. Nie ukrywamy, że najczęstszym wyborem jest ostatnia grupa kominków. Pojawia się jednak pytanie, jakim drewnem najlepiej palić w takim kominku? Mamy kilka wskazówek.

Drewno kominkowe

W kominku najlepiej palić drewnem liściastym twardych gatunków, trafnym wyborem będzie więc grab, jesion, buk, dąb, brzoza oraz akacja. Powodów jest kilka. Tego typu gatunki drzew mają wysoką wartość energetyczną, a co za tym idzie, dają sporo ciepła. To niejedyny powód – palą się dość wolno, a dzięki temu nie musimy wciąż pilnować paleniska i dokładać drewna, a użycie paliwa jest stosunkowo małe.

Oczywiście gatunki drzew różnią się od siebie i każdy z nich da nam inny efekt. Brzoza jest gwarancją wyjątkowego, pięknego zapachu, dąb daje sporo ciepła, a podczas jego spalania również wytwarza się wyjątkowy zapach, buk ma natomiast wysoką wartość energetyczną.

Wszystko więc zależy od naszych preferencji, warto jednak skupić się tylko na gatunkach drzew liściastych, drzewa iglaste nie są polecane do kominków.

Drzewo iglaste ma dużo więcej żywicy w porównaniu z drzewami liściastymi, żywica niestety strzela w kominku, a podczas jej spalania wytwarza się spora ilość sadzy, która następnie zanieczyszcza przewody kominkowe.

Drewno opałowe

Oczywiście drewnem nie palimy tylko w kominach, ale też w kotłach centralnego ogrzewania. Wybór gatunku drewna jest równie istotny, jak w przypadku kominków. Dla osób, które ogrzewają swój dom za pomocą kotła na drewno największe znaczenie ma wartość energetyczna i zazwyczaj szukają one gatunku drewna, które umożliwi wydajne i ekonomiczne ogrzewanie domu.

Drewno iglaste dużo bardziej sprawdza się w przypadku kotłów centralnego ogrzewania niż w kominkach. Można tutaj wymienić między innymi świerk. Świerk podpala się bez problemu, jest też gatunkiem podatnym na rozszczepianie, dlatego też doskonale sprawdzi się podczas rozpalania paleniska.

Pomoc fachowców

Wiele firm zajmuje się sprzedażą zarówno drewna kominkowego, jak również opałowego. W razie wątpliwości związanych z wyborem optymalnego gatunku drewna kominkowego bądź opałowego zawsze możemy skorzystać z ich rady.

Podpowiadamy, że warto zdecydować się na współpracę z firmą, która nie tylko zajmuje się sprzedażą drewna, ale też jego transportem oraz, co jest najlepszym rozwiązaniem, układaniem drewna we wskazanym przez klienta miejscu. Wtedy zyskamy sporo czasu, a co więcej, pewność, że drewno będzie sprawnie i dobrze ułożone.

Portal Drewnonatura.pl pomógł nam przy tworzeniu artykułu