Doświetlenie poddasza. Jak prawidłowo zaplanować układ okien dachowych?

Adaptacja poddasza na cele użytkowe ma na celu przede wszystkim dwie kwestie – zapewnić komfort cieplny we wnętrzu oraz udostępnić odpowiednią ilość naturalnego światła dziennego. Kluczową rolę w obu z nich pełnią okna dachowe. Jak wpływają na doświetlenie poddasza i w jaki sposób zaplanować układ okien na poddaszu? Podpowiadamy w naszym artykule!

Dlaczego odpowiednie doświetlenie poddasza jest tak istotne?

Dostęp do naturalnych promieni słonecznych ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie nas i naszych bliskich. Znaleźć można całą masę badań, które potwierdzają, jak istotne jest naturalne światło dla poprawnego funkcjonowania człowieka w cyklu dobowym, dla koncentracji, zdrowia psychicznego, czy kondycji wzroku. Co więcej, odpowiednie doświetlenie poddasza oknami dachowymi nie tylko jest niezbędne do codziennego życia, ale także może pomóc znacząco obniżyć rachunki za prąd, redukując czas spędzony przy świetle sztucznym. Nowoczesne okna dachowe firmy Dakea o doskonałym współczynniku przenikania ciepła zapewniają przy tym nie tylko dostęp do naturalnego światła słonecznego, ale także niezwykle korzystny bilans energetyczny.

Najważniejsze zasady rozmieszczenia okien dachowych na poddaszu

Montaż okien dachowych w połaci dachu z wielu względów uchodzi za najlepszy sposób na doświetlenie poddasza. Wymaga minimalnej ingerencji w konstrukcję dachu, w przeciwieństwie do przypadku zbudowania lukarny, czy wstawienia wolego oka, w związku z tym są rozwiązaniem o wiele tańszym i mniej czasochłonnym. Co więcej, wysokiej jakości okna dachowe, jak np. modele marki Dakea, zapewniają nawet o połowę większy dostęp do światła, niż w przypadku pionowych okien fasadowych w tym samym rozmiarze. Chcąc zadbać o prawidłowe rozmieszczenie okien dachowych, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • kilka mniejszych okien zapewnia lepsze doświetlenie poddasza niż jedno duże
  • powierzchnia szyb w oknach dachowych powinna wynosić minimum 10% powierzchni pomieszczenia
  • im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym wyższe powinno być okno
  • wysokość okna ma wpływ na doświetlenie wnętrza, im wyżej, tym większy promień padania światła 

Jak zadbać o prawidłowe doświetlenie poddasza oknami dachowymi?

Układ i rozmieszczenie okien dachowych w połaci dachu ma zasadniczy wpływ na doświetlenie wnętrza. Wybierając okna dachowe, należy pamiętać, że 1 m² szyby pozwala doświetlić 8-10 m² podłogi. Dobrym pomysłem jest także instalacja kilku mniejszych okien w miejscu jednego dużego. Warto pamiętać, że okna instalowane od południa będą dostarczały więcej światła w porównaniu do okien umieszczonych od północy lub wschodu. W przypadku, kiedy istnieje potrzeba regulacji ilości światła w danym pomieszczeniu, można sięgnąć po dodatkowe akcesoria w postaci rolety zaciemniającej, rolety przyciemniającej lub zewnętrznej rolety solarnej Dakea. Jeśli zaś chodzi o domowy gabinet, sypialnię, czy pokój dziecięcy, najlepiej sprawdzi się strona wschodnia, która zapewnia spokojne, rozproszone światło przez cały dzień.