Polacy coraz częściej decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Pozwalają one na oszczędność znacznej ilości pieniędzy. Jednak nie są to jedyne zalety. Istnieje także możliwość jeszcze większego usprawnienia tej inwestycji i jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i ocieplania domu. Jak? Postaw na pompę ciepła i fotowoltaikę!
Jakie zalety ma pompa ciepła i fotowoltaika?
Fotowoltaika już nie kojarzy się wyłącznie z inwestycjami biznesowymi i instalacjami montowanymi na wielkich budynków. Znaczna część klientów, chcących mieć panele słoneczne, to osoby prywatne. Stawiają na oszczędne i ekologiczne rozwiązania. Fotowoltaika dla domu przynosi wiele korzyści i możliwości, takich jak:
- Tworzenie czystej energii; fotowoltaika jest całkowicie bezpieczna dla środowiska naturalnego oraz ludzi. Ponadto nie generuje żadnego źródła hałasu i nie potrzebuje żadnych surowców, oprócz promieniowania słonecznego, aby prawidłowo funkcjonować.
- Trwałość; fotowoltaika to inwestycja na lata. Przez dwadzieścia pięć lat będą w stanie funkcjonować bez jakiejkolwiek wymiany czy wsparcia technicznego.
- Dofinansowanie; wiele gmin i nie tylko oferuje korzystne oferty, dzięki którym montaż instalacji fotowoltaicznych nie będzie obciążający dla budżetu.
- Magazynowanie nadwyżek energii lub jej odsprzedaż do lokalnego dostawcy energii, z którym podpisano umowę.
Dlaczego warto połączyć fotowoltaikę i pompę ciepła?
Nie bez powodu pompa ciepła tak doskonale współgra z fotowoltaiką. To pierwsze urządzenie bazuje na obiegu ciepła między obszarami. Pobierają je z ciepła lub gruntu i przenoszą do domowej instalacji grzewczej. Jednak pompa ciepła potrzebuje dostępu do prądu. Z kolei fotowoltaika wytwarza go w wystarczającej ilości, aby śmiało wystarczyło i na ogrzanie domu, i na inne sprzęty elektroniczne znajdujące się w nim. Mając zamontowaną fotowoltaiką, urządzenia w pierwszej kolejności będą pobierały energię właśnie z niej. Ewentualne dodatkowe potrzeby będą czerpać z klasycznych źródeł.
Jak działa fotowoltaika?
Fotowoltanika tak świetnie sprawdza się, tworząc w ekologiczny sposób energię elektryczną, ponieważ bazuje na naturalnym, niewyczerpywalnym źródle – promieniach słonecznych. Za pomocą paneli, montowanych na dachu, wytwarzany jest prąd stały. Jest on niezwykle niebezpieczny dla istot żywych i nie nadaje się do zasilania nim urządzeń elektrycznych. Dlatego do instalacji fotowoltaicznej wliczony jest inwerter – nazywany także falownikiem – zmieniający prąd stały na zmienny.
Jedynym przeciwwskazaniem, aby nie montować instalacji fotowoltaicznej jest wyjątkowo zły stan dachu. W przeciwnym razie warto skusić się na posiadanie własnej elektrowni, tworzącej prąd na użytek domowników. Na https://instalacjefotowoltaiczne.com/realizacje/ możesz obejrzeć przykładowe realizacje. Zarówno łączące pompę ciepła i fotowoltaikę lub też jedną z powyższych opcji. Ponadto przy wyborze warto zdać się na opinie profesjonalistów; doradzą to, co najlepiej się sprawdzi w Twoim domu.