Jak dbać o ogród latem?

Wiosna i lato to najlepszych okres kwitnienia, a także czas, kiedy możemy podziwiać piękno naszego ogrodu. Nie zapominajmy jednak o tym, że również w tym czasie trzeba o niego dbać.

ogród

Lubimy piękny wygląd ogrodu, zapach roślin, kwiatów. To świetne miejsce na spędzenie weekendu ze znajomymi czy rodziną bądź też odpoczynek i wyciszenie się na łonie natury z książką w ręku. Pamiętaj jednak o tym, że w okresie letnim również należy dbać o ogród.

Podlewanie

Jedną z najważniejszych rzeczy, o które powinniśmy pamiętać latem jest podlewanie roślin. Woda paruje z gleby, przez co istnieje niebezpieczeństwo ich przesuszenia. Tym bardziej, jeśli opady nie są zbyt obfite, a temperatura za oknem przypomina bardziej tę tropikalną. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego w dzień. Kiedy słońce grzeje najmocniej, podlewanie wodą roślin mogłoby poskutkować ich poparzeniem. Podlewanie najlepiej rozpocząć w porze zmierzchu bądź o świcie.

Wzmocnij rośliny

Jeśli kwiaty i krzewy znajdujące się w Twoim ogrodzie potrzebują dodatkowe odżywienia, jest to ostatni moment, aby zapewnić im dodatkowy zastrzyk energii. Do wody, którą będziesz je podlewał, możesz dolać płynny nawóz. Pamiętaj jednak, aby nie nawozić roślin dłużej niż do lipca. W przypadku przekroczenia tej granicy, niepotrzebnie wydłużysz okres wegetacji oraz dojrzewania. Po takiego podlewania warto użyć delikatnej lancy. Dzięki temu nie będziemy silnym strumieniem wypłukiwali ziemi spod roślin czy też nie zniszczymy kwiatów i liści. Wyjątkiem są drzewa. Latem nie powinniśmy już stosować oprysków na drzewa. Niebawem będą zbiory owoców, więc lepiej uniknąć dodatkowej chemii, która w nich pozostanie.

Trawnik

Koniecznie należy pamiętać o trawniku. Jeśli tego wymaga, regularnie przycinaj trawę. Dzięki czemu stanie się ona zielona i gęsta. Jeśli naprawdę mamy okres długo-trwających wysokich temperatur, warto raz na jakiś czas podlewać również trawę. W przypadku, kiedy masz duże połacie trawy, może to być zbyt męczące, a nawet niewykonalne. Wówczas lepiej jest zainwestować w system automatycznego nawadniania. Jeśli nie chcesz bądź też nie potrafisz zamontować go samodzielnie, specjaliści, np. centrumzakladaniaogrodow.pl, zrobią to za Ciebie. Odpowiednio dobiorą urządzenie do Twoich potrzeb i przygotują instalację do jego montażu.

Ogródek warzywny

Bez względu na to, w jakim stylu masz ogród, warto wygospodarować również trochę miejsca na ogródek warzywny. Możesz zasadzić koperek, melisę, lubczyk, miętę, tymianek, bazylię, szałwię, majeranek, oregano, rozmaryn, bazylię albo także marchewkę, sałatę itp. Dzięki temu masz pewność, że zioła i warzywa, które spożywasz są zdrowe i ekologiczne.