Wiadomo, że nasze pieniądze są najbezpieczniejsze na koncie bankowym. O ich ochronę dba przede wszystkim instytucja bankowa, która wprowadza coraz to lepsze zabezpieczenia. Okazuje się jednak, że i właściciele rachunków muszą trzymać się pewnych reguł, by nie narazić się na kłopoty. Poznaj metody, dzięki którym środki ulokowane na koncie będą odpowiednio zabezpieczone.
Konto bankowe i hasło dostępu
Nie ma dwóch takich samych numerów rachunków bankowych. Tak samo jedno hasło nie powinno chronić różnych kont. Osoba, która bezprawnie je przejmie, będzie mogła bez problemu dostać się na wszystkie konta bankowe jednego właściciela.
Dobrą metodą jest ustalanie różnych haseł. To ma być nie tylko unikalne, ale trudne do odgadnięcia i odpowiednio długie. Konto bankowe ma być zarządzane tylko przez właściciela. Nie można podawać hasła osobom trzecim, nie zaleca się także zapisywania haseł – najlepiej jest je pamiętać. Hasło ustala się indywidualnie. Dobrze, jeśli nie jest kojarzone w żaden sposób z użytkownikiem.
Bezpieczeństwo logowania
Szczególnej ochronie powinny podlegać urządzenia osobiste, z których logujesz się na internetowe konto bankowe. Dzisiaj to nie tylko komputer stacjonarny, ale coraz częściej tablet oraz smartfon. Podstawowym minimum jest blokada ekranu.
Pamiętajmy, że urządzenia mobilne są instrumentem do zarządzania finansami zgodnie z możliwościami nowoczesnej bankowości online. Zabezpieczenie urządzenia już na etapie jego obsługi uniemożliwi zalogowanie się na konto bankowe osobom do tego nieuprawnionym. Warto też wiedzieć, że te same urządzenia są przeważnie narzędziem autoryzującym operacje bankowe. To na nie w postaci na przykład sms-a przychodzą kody autoryzacyjne.
Korzystanie z karty płatniczej
W Polsce powszechne są już transakcje zbliżeniowe, które umożliwiają realizację płatności bez konieczności wpisywania kodu PIN. Dzięki temu osoby niepowołane nie mają możliwości jego przejęcia. Transakcje zbliżeniowe możliwe są do wykonania do kwoty 50 złotych.
Jeśli w sklepie stacjonarnym korzystasz z terminala płatniczego, kiedy niezbędna jest autoryzacja płatności przy wykorzystaniu kodu PIN, zawsze zasłaniaj klawiaturę, na której go wciskasz. Ta sama zasada dotyczy zresztą wypłat gotówki z bankomatu. Nie pozwól, by osoby trzecie dostrzegły, jaki kod wpisujesz.
Dodatkowe zabezpieczenia, jakie oferuje bank
Dostajesz sms, kiedy tylko wykonasz przelew, na Twoje konto bankowe wpłyną jakieś środki albo zapłacisz za zakupy przypisaną do rachunku kartą płatniczą? To bardzo dobre ustawienie dodatkowych monitów, dzięki którym od razu dowiesz się, że osoba trzecia zarządza Twoimi środkami. Będzie to sygnał pozwalający na szybką reakcję, na przykład zablokowanie konta. Bank może Ci też wysyłać alerty o próbach logowania na Twoim koncie internetowym. To znak, że ktoś chce się na nie włamać.