Dach płaski czy spadzisty – jaki wybrać?

W Polsce największą popularnością cieszą się dachy spadziste. Wiąże się to przede wszystkim z klimatem panującym w naszym kraju. Głównym zadaniem pokrycia zewnętrznego domu jest ochrona budynku przed opadami atmosferycznymi, których u nas nie brakuje. Z wiadomych względów dachy strome, spadziste bardzo dobrze radzą sobie z odprowadzaniem wody deszczowej, jednak dachy płaskie także posiadają wiele zalet.

home-1353389_1280

Jaki dach lepszy płaski czy spadzisty? To trudne pytanie, ponieważ każdy z nich ma swoje zalety i ograniczenia. O wyborze konstrukcji płaskiej czy stromej często decyduje wiele czynników – to nie tylko preferencje czy forma budynku, ale również kwestie finansowe. Kształt dachu ma niebagatelny wpływ na charakter domu, jego wygląd, a także funkcjonalność. Jednak decyzje o tym, jakie pokrycie chcemy posiadać na naszej nieruchomości, musimy podjąć jeszcze przed szukaniem projektu domu.

Dach płaski – ikona modernizmu

Dach płaski jest również nazywany stropodachem i wbrew pozorom nie jest całkiem płaski. Jego kąt nachylenia wynosi około 2-3 st. To konieczne do odprowadzenia do rynien wody opadowej. Domy z dachem płaskim to ikona modernizmu. Największą popularnością takie budynki cieszyły się w Polsce w latach 60. i 70. XX wieku. Niestety, w tamtym okresie były źle kojarzone, przede wszystkim ze względu na przeciekanie i przemarzanie dachu. Jednak obecnie dachy płaskie są wykonywane z innych, mocniejszych i odporniejszych materiałów. Dzięki produkcji płyt polistyrenu ekstrudowanego można zbudować równe zadaszenie o odwróconym układzie warstw, co chroni powierzchnię przed nasiąkliwością, a dodatkowo umożliwia stworzenie na dachu ogrodu. Aby uszczelnić i ocieplić klasyczną, płaską powierzchnię, można wykorzystać styropian. Jaki styropian na dach płaski? Najlepiej o grubości 15 cm, a nawet 20 cm. Na taką warstwę należy nałożyć podwójną powłokę papy.

Tego typu zadaszenia wyróżniają się dużą odpornością na działanie wiatru, dodatkowo dają lepsze możliwości aranżacyjne, ponieważ pomieszczenia pod samym dachem mają równą wysokość. Dach płaski jest bezpieczniejszy, zwłaszcza w sytuacji, gdy musimy na niego wejść. Taki dach to również różne możliwości, np. możemy na nim umieścić kolektory słoneczne lub urządzić taras. Oczywiście dach płaski to także trudności. Jedną z nich jest konieczność regularnego odśnieżania zimą.

Dach spadzisty – bogactwo możliwości

Dachy spadziste są bardziej popularne niż płaskie, co jest związane z większą różnorodnością i swobodą w kształtowaniu stylu oraz charakteru domu. Wyróżnia się kilka podstawowych typów dachów stromych. Zaliczamy do nich jednospadowe, tzw. pulpitowe, mansardowe, kopertowe, dwuspadowe i wielospadowe. Kąt nachylenia takiego zadaszenia wynosi zazwyczaj około 35-45 st. Dachy strome dają wiele możliwości. Zanim zdecydujemy, jaki ma być nasz dach, powinniśmy zastanowić się, czy i jak chcemy wykorzystać poddasze. Najwięcej wartościowej i łatwej do zagospodarowania przestrzeni dają dachy mansardowe, natomiast najmniej – kopertowe. Podobnie jest w przypadku dachów dwuspadowych, jednak muszą mieć one odpowiedni kąt nachylenia i wysokie ścianki kolankowe.

Dachy spadziste bardzo dobrze radzą sobie z odprowadzaniem wody deszczowej, zapobiegają gromadzeniu się liści, a także zapewniają lepszą wentylację w przestrzeniach pomiędzy pokryciem dachu. Jednak rozwiązania tego typu wiążą się z wyższymi kosztami, ponieważ potrzeba do nich więcej materiałów niż na dach płaski.

Jaki dach lepszy płaski czy spadzisty? Nie ma właściwej odpowiedzi na to pytanie. Wybór, kształt i materiały, z jakich będzie wykonane zadaszenie, zależy od formy domu, jak również od możliwości finansowych inwestora.

Źródło: alsal.com.pl