Czym wyróżnia się wino półwytrawne?

Wybór odpowiedniego wina do obiadu, kolacji czy deseru to nie lada wyzwanie. Wybranie wina o odpowiednim smaku, zawartości cukru nie jest takie łatwe jak nam się wydaje. Wiele osób kieruje się smakiem wina – przez to wielu z nas najczęściej wybiera wina słodkie, pozbawione goryczy i cierpkiego posmaku. Dlaczego wina półwytrawne czy wytrawne nie przemawiają do konsumentów?

wino

Czym są wina półwytrawne?

Wina półwytrawne charakteryzują się mniejszą kwasowością i większą delikatnością w porównaniu z winami wytrawnymi. Zarówno wina wytrawne jak i półwytrawne produkowane są z tych samych odmian roślin i przy zastosowaniu tych samych technologii. Różnica między nimi polega w zawartości cukru, którego zadaniem jest zrównoważenie kwasowości wina. Wina półwytrawne posiadają od 2 do 4% cukru – jest to zdecydowanie więcej niż zawartość cukru w winie wytrawnym ale zdecydowanie mniej niż w winach słodkich. Wino półwytrawne można nabyć w wersji białej, różowej i czerwone, ale też w wersji musującej. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się wina półwytrawne, głównie dzięki delikatnemu, lekko słodkawemu smakowi. Pasują idealnie do lekkich potraw kuchni orientalnych ale też sprawdzą się idealnie w kompozycjach sałatek z dodatkami owoców. Oczywiście, wcale nie gorzej smakują spożywane samodzielnie.

Jak wybrać dobre wino półwytrawne?

Nie można obiektywne powiedzieć, że „to” wino będzie dobre, a „tamto” nie. Wszystko zależy od oczekiwań i upodobań konsumentów. Kupując wino powinniśmy kierować się informacjami zawartymi na etykiecie – producent, kraj pochodzenia, zawartość alkoholu, klasyfikacja czy też rocznik. Dla jednych wino wytrawne może smakować jak półwytrawne, dla innych półsłodkie może smakować jak wytrawne. Wszystko zależy od kwasowości wina i zawartości cukru. Wysoka kwasowość wina sprawi, że będzie ono wytrawne, z kolei niska kwasowość oznacza smak półwytrawny. Nie zawsze informacja na kontretykiecie o rodzaju wina jest prawidłowa. Tak naprawdę, czy wino jest dla nas półwytrawne czy wytrawne dowiemy się dopiero po jego spróbowaniu. Pamiętaj, jednak by nie kierować się tylko ceną. Na rynku można znaleźć wiele dobrej jakości win półwytrawnych w korzystnych cenach.