Do czego służą paski klinowe?

Nie od dziś wiadomo, iż każdy mechanizm ma swoją indywidualną specyfikę działania. Na prawidłowe funkcjonowanie wszelkiego rodzaju silników składa się wiele różnorodnych elementów. Jednym z ważniejszych jest pasek klinowy. Jego podstawową funkcją jest napędzanie energią wytworzoną w silniku różnorakich mechanizmów. Współcześnie zastosowanie i wykorzystanie pasków klinowych jest bardzo szerokie, znajdziemy je w wielu urządzeniach napędzanych pracą silnika.

industry-970147_640

Działanie i szerokie zastosowanie paska klinowego

Pasek klinowy składa się z trzech różnych warstw wykonanych z różnych materiałów – najczęściej odpowiednio z linek stalowych, gumy bądź kauczuku oraz tkaniny gumopodobnej. Wszystkie powłoki są zawinięte w taśmę płócienną zwulkanizowaną. Dzięki takiej konstrukcji wyróżniają się one ogromną wytrzymałością i elastycznością, a zarazem dość niską rozciągliwością. Zaletą paska klinowego jest to, iż koszt jego wyprodukowania jest stosunkowo niewielki. Ponadto odpowiednia budowa paska zapewnia cichą pracę całego urządzenia. Prawidłowe działanie mechanizmów wykorzystujących w swej konstrukcji paski klinowe odbywa się w temperaturze od – 30 stopni Celsjusza do + 850 stopni Celsjusza.

Wyróżniamy wiele ich rodzajów, m.in. paski klinowe klasyczne, klasyczne uzębione, wąskoprofilowe, dwustronne, zespolone czy też modułowe. Ich wariant zależy przede wszystkim od wymagań, jakie muszą spełnić oraz zapewnienia odpowiedniego działania danego mechanizmu. Niektóre z nich są właściwe do pracy z większymi obciążeniami i szybkością obrotową (np. paski klinowe wąskoprofilowe). Można także wyróżnić rodzaje uzębione, które zapewniają odpowiednią giętkość i poprawią jakość działania.

Głównym przeznaczeniem pasków klinowych w silnikach aut jest zastosowanie ich w alternatorze, pompie wody pompującej płyn chłodniczy, wentylatora chłodnicy, klimatyzacji oraz pompie wspomagania układu kierowniczego (czy też pozostałych). Bywa także tak, iż do odpowiedniej pracy danego urządzenia wykorzystuje się kilka pasków, posiadających różnorodne funkcje do spełnienia.

Ponadto paski klinowe można spotkać w takich urządzeniach jak różnego typu szlifierki, pasy, małe elektrownie wodne (w skrócie MEW), mechanizmy do obróbki drewna czy też napędy przenośników rolkowych bądź taśmowych.

Odpowiednie funkcjonowanie pasków klinowych

Trwałość pasków jest ściśle uzależniona z odpowiednim zamontowaniem, prawidłowym naciągnięciem oraz miejscem, w którym są zainstalowane. Złe warunki eksploatacji mogą przyczynić się w znacznej mierze do zmniejszenia żywotności danego paska. W szczególności od zastosowania, należy odpowiednio dobrać rodzaj paska do miejsca jego pracy, np. paski w mechanizmach zewnętrznych powinny być pokryte powłoką ochraniającą przed niszczącymi promieniami UV.

Ważną kwestią jest to, by regularnie sprawdzać stan i zużycie pasków klinowych. Odpowiednia konserwacja zapewni jego doskonałą żywotność i wysokiej jakości pracę. Zbyt wyeksploatowany pasek klinowy to najczęstsza przyczyna jego zerwania się.

Porady