Blachodachówka – wady, zalety, czyszczenie i układanie

Blachodachówka należy do najczęściej wybieranych materiałów służących do pokrycia dachu. Odznacza się wieloma zaletami, które przemawiają za jej kupnem, do najważniejszych można zaliczyć łatwą dostępność, wybór różnych kolorów, wzorów i kształtów blachodówki, a także występowanie modeli tańszych (słabsze parametry) i droższych (mocne i wytrzymałe blachodachówki).

roof-plate-264745_640

Blachodachówka – ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Blachodachówka bardzo często wybierana jest na pokrycie dachów domów jednorodzinnych. To materiał łatwy do ułożenia, transportowania oraz niewymagający zbyt dużego nakładu pracy. Blachodachówka nie nasiąka wodą i nie zmienia swojego ciężaru pod wpływem wilgoci. Dodatkowo dostępna jest w różnych parametrach, z powłokami, posypkami lub w naturalnych odsłonach.

Powłoki ochronne położone na blachodachówce chronią ją przed zarysowaniami, korozją oraz pozwalają na dłuższą trwałość koloru. Obecnie większość blachodachówek dostępnych na rynku jest zabezpieczana dodatkową warstwą ochronną utworzoną z poliesteru lub plastizolu.

Inną ochroną przekładającą się na dłuższą żywotność blachodachówki jest posypka, która sprawia, że blachodachówka przypomina gont, łupek kamienny lub dachówkę bitumiczną.  Posypki na blachodachówce stanowią warstwę nie do przebicia dla mchów, grzybów i porostów.

Kolory i kształty blachodachówki

Blachodachówki dostępne są w przeróżnych wzorach, zaś najbardziej cieszą się modele, które bardzo mocno przypominają swoim wyglądem oryginalne dachówki (zakładkowe, karpiówki oraz esówki). Blachodachówka oprócz rozmaitych kształtów i wzorów, dostępna jest w przeróżnych kolorach. Do najpopularniejszych należą odcienie rudego, brązu, czerwieni, grantu, szarości i czerni, oprócz tego wszystkie kolory można wybrać w opcji z połyskiem lub matowej.

Waga blachodachówki

Blachodachówka należy do materiałów lekkich służących do pokrycia dachu. Przeciętny 1 m2 blachodachówki waży od 2 do 6 kilogramów. Materiał jest lekki i dzięki temu jego montaż oraz transport jest łatwy do wykonania i dużo tańszy niż w przypadku dachówki.

Wadą małej wagi blachodachówki jest jej przepuszczalność hałasu i dźwięków powstających w wyniku odbijania kropli deszczu o pokrycie. Jeżeli chcemy nieco wygłuszyć dźwięki i hałas z zewnątrz należy wybierać blachodachówki z dużą warstwą ochronnej posypki lub wykonać dodatkową izolację akustyczną.

Czyszczenie blachodachówki

Zaraz po ułożeniu blachodachówki należy dokładnie sprawdzić, czy podczas montażu połacie arkuszy lub paneli nie zostały uszkodzone. Gdy okaże się, że występują pewne zarysowania trzeba je natychmiastowo oczyścić i pomalować farbą renowacyjną. Pozostawione zadrapania przyczynią się do powstania rdzy oraz znacząco zwiększą proces korozji. Dlatego podczas wybierania ekipy wykonawczej dachy nie trzeba żałować pieniędzy, lepiej zapłacić raz i mieć spokój na długi czas. W przeciwnym razie czekają nas kosztowne remonty dachu w dość krótkim czasie.

Czyszczenie blachodachówki powinno być wykonywane raz na 5 lat. Czyszczenie polega na spłukiwaniu dachu wodą, które należy lać od kalenic w dół i na boki. Można użyć lekkiej miotły z miękkim włosiem, aby usunąć liście, gałęzie lub inne zalegające na dachu zanieczyszczenia. Trzeba pamiętać, aby nie polewać dachu mocnym strumieniem z węża, ponieważ woda może dostać się pod arkusze blachodachówki i zamoczyć izolację cieplną.

Blachodachówka w późniejszym okresie, po minionej gwarancji może zostać zabezpieczona farbą podkładową i nawierzchniową, która wydłuża jej trwałość.  W przypadku czyszczenia dachu zimą poleca się korzystać z miękkiej szczotki, aby delikatnie zmiatać śnieg zalegający na dachu.

Układanie blachodachówki

Blachodachówka w sklepach dostępna jest w formie arkuszy lub modułów. Arkusze polecane są do układania pokrycia w dachach dużych i prosty, natomiast modułu doskonale sprawdzają się przy dachach skomplikowanych i mniejszych.

Blachodachówka zazwyczaj jest mocowana do rusztu z kontrłat i łat. Łaty nabija się na krokwie wstępnie pokryte membraną dachową i w rozstawie dostosowanym do długości pojedynczego modułu wytłoczonego na arkuszu blachy. Rozstaw modułów zazwyczaj jest określany przez producentów blachodachówki.

Kolejno arkusze blachodachówki przytwierdzane są do dołu połaci (okapu) za pomocą wkrętów samonawiercających ze specjalnymi kapturkami uszczelniającymi. Wkręty najlepiej umieścić w dole fali.  Następne arkusze blachodachówki powinny być montowane na zakład. Trzeba pamiętać, aby przy przycinaniu arkuszy stosować specjalne nożyce lub piłę, które nie uszkodzą blachodachówki.

Bardzo dobrym i chętnie używanym rozwiązaniem jest blachodachówka samonośna dostępna w wąskich panelach. Blachodachówka samonośna posiada w górnej krawędzi panelu wyprofilowaną łatę, która znacząco ułatwia i przyspiesza proces układania łat.