Bezpieczny dach – jak dobrać akcesoria dachowe

Wytrzymały dach to marzenie każdego, kto planuje budowę swojego domu. Bezdyskusyjnie dach jest jednym z najistotniejszych elementów budowli. Dobre pokrycie dachowe ma wpływ na całą budowę, zwiększa jej trwałość, chroni dom przed działaniem warunków atmosferycznych.

akcesoria-dachowe-2

Żeby dach był bezpieczny zimą, trzeba dobrać do niego odpowiednie akcesoria dachowe i pamiętać o jego „pielęgnacji”.

Akcesoria dachowe możemy podzielić na dwie grupy:

  • ceramiczne, to takie, które z dachówką ceramiczną tworzą jedną, spójną całość,

  • techniczne, montowe w calu zabezpieczania pokrycia dachowego i zwiększenia jego wytrzymałości.

Do ceramicznych akcesoriów zaliczane są: gąsiory, które zabezpieczają grzbiet dachu, dachówki szczytowe, które dbają o szczyt pokrycia dachowego. Dachówki wentylacyjne, które montowane są na dużych budynkach w pobliżu okien dachowych. Do tej grupy wliczane są również kominki odpowietrzające. Ich celem jest odprowadzanie nieprzyjemnych zapachów z domów i z poddaszy.

Techniczne akcesoria dachowe to między innymi: membrany dachowe i listwy elewacyjne. Chronią przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza budynku. Taśmy kalenicowe i kominowe, ich zdaniem jest natomiast ochrona przed wnikaniem zanieczyszczeń pod pokrycie dachowe. Płotki śniegowe, montowane są zazwyczaj nad głównym wejściem prowadzącym do budynku, jak również nad balkonami i tarasami. Ich zdaniem jest zatrzymywanie śniegu by ten nie osunął się w miejsce gdzie mogą przebywać ludzie.

Większość z producentów ma dopasowane akcesoria do koloru dachu. To bardzo ważne, ponieważ gdy wybierzemy akcesoria dachowe w innym odcieniu koloru niż dach, może to znacznie pogorszyć wygląd całej budowli.

Należy pamiętać by zimą szczególnie dbać o swój dach. W celu zwiększenia bezpieczeństwa trzeba go odśnieżać. Być może budowla ma dużą wytrzymałość na ciężar, jednak nie ma co ryzykować. Lepiej ściągnąć zalegający śnieg niż później, żałować że się tego nie zrobiło. Mokry śnieg waży naprawdę dużo i może stwarzać realne zagrożenie dla budynków i zamieszkujących ich ludzi.