Bezpieczeństwo na miejscu pracy

Specjaliści od BHP kojarzą się nam z cwaniactwem. Szkolenia przeprowadza się bez odpowiedniego przyłożenia. Mają ograniczony czas oraz opierają się na utartych banałach.

people-3181819_1280

Samo bezpieczeństwo w pracy stanowi jednak fundament. I nie chodzi tu tylko o wykonywanie ciężkich zawodów. Pewne zasady powinien znać każdy z nas.

Lawina wypadków

Maszyny nie są doskonałe. Często ulegają awariom, którym staramy się zaradzić. Trzeba przy tym pamiętać, że napraw musi dokonywać wykwalifikowany pracownik. Część wypadków jest efektem małej świadomości robotników, próbujących naprawić maszynę ,,na własną rękę”.

Wypadki ogólnie nie są wdzięcznym tematem. Dlatego tak ważne jest przekazanie wiedzy pracownikowi stricte z powiązanych dziedzin. Powinien wiedzieć, gdzie się udać w razie niebezpieczeństwa. Musi znać procedury ochronne oraz metody przeciwdziałania określonym zachowaniom.

Pomimo ułomności maszyn, przyczyną większości wypadków nadal jest bowiem czynnik ludzki. Może chodzić o brawurę albo też nikłą wiedzę praktyczną. Tutaj dużą rolę odgrywają szkolenia. Są korzystne nie tylko z perspektywy pracowników, ale również osób zatrudniających ich.

Oszczędzanie na serwisie

Długie naprawy kojarzą się z dodatkowymi kosztami. I bardzo słusznie, grom awarii powstaje jednak na bazie zaniechań. Konserwacja instalacji elektrycznej uchroni zakład przed niechcianymi przepięciami. Pozwoli na sprawną pracę oraz brak przeciążeń.

Dlaczego tak niechętnie korzysta się z usług serwisowych? Zdaje się bowiem, że serwisanci ,,właściwie nic nie robią”. Sprawdzają jednak bezpieczeństwo instalacji. Konserwacja klimatyzacji polega dla przykładu na sprawdzeniu szczelności oraz kondycji poszczególnych urządzeń. Brak regularnej kontroli prowadzi do poważnych awarii. Lepiej ich uniknąć, także ze względu na aspekt finansowy.

Zawody szczególnie zagrożone

Istnieje cały szereg zawodów o szczególnym stopniu ryzyka. W tego typu miejscach pracy, należy zwrócić szczególną uwagę na tzw. detale. Z pozoru nieistotne działania często okazują się najlepszymi. Pracownik musi być świadomy występującego zagrożenia oraz odpowiednio mu przeciwdziałać. Pomimo komunikatów w mediach, wypadki nie są codziennością. Podnosząc świadomość zatrudnionych, ograniczamy do minimum ryzyko związane z wykonywaniem poszczególnych prac.