Akcenty kolorystyczne we wnętrzach

Podczas aranżowania wnętrz mieszkalnych należy umiejętnie operować kolorem. Nie chodzi tu o to, aby wszystkie kolory pochodziły z jednej palety odcieni, ale pięknie się ze sobą komponowały. W ostatnim czasie bardzo modne są wnętrza surowe, minimalistyczne, w kolorach białych i odcieniach szarości, które jednak nabierają szczególnego, wyrazistego charakteru dzięki doborze odpowiednich materiałów wykończeniowych w mocnych kolorach. Kontrasty we wnętrzach cieszą oko i są bardzo modne.

Exif JPEG

Kropka nad i

W taki sposób można określić wykorzystany we wnętrzu akcent kolorystyczny. Jest on zwieńczeniem prac nad urządzeniem domu lub mieszkania. Poduszki, koc, zasłona czy po prostu naklejka na ścianie w ostrym, zauważalnym kolorze zwłaszcza w kontraście do bieli ścian i jednolitego pod względem kolorystycznym wyposażenia sprawi, że pokój nabierze zupełnie innego wyrazu.

O tym, jak wyróżnić fragment ściany czy inny element aranżacji decyduje pożądany charakter i styl aranżacji wnętrza. Architekt zajmujący się projektowaniem wnętrz, np. ekspert z pracowni Dacon, będzie w pierwszej kolejności chciał dowiedzieć się od zleceniodawcy, jak wyobraża on sobie dane pomieszczenie. Na podstawie takiego wywiadu obejmującego między innymi określenie, jakie funkcje ma spełniać wnętrze, podejmuje decyzję o wprowadzeniu do niego określonego akcentu kolorystycznego. Można za jego pomocą zwrócić uwagę na daną sferę w pomieszczeniu, na przykład uskok w ścianie czy lampę stojącą. Wystarczy wówczas umieścić wyraźną nalepkę ścienną w pożądanym miejscu albo wykorzystać kolorowy abażur lampy.

Natychmiastowa zmiana wnętrza

Często decydujemy się na całkowitą metamorfozę naszego domu lub poszczególnych wnętrz sądząc, że będziemy musieli zmienić w nich wszystko – począwszy od kolorów ścian, a na dodatkach kończąc. Jednakże projektanci zajmujący się na co dzień  aranżacją wnętrz podpowiedzą nam, że czasem wystarczy wprowadzić do z pozoru banalnego, typowego wnętrza intensywny kolor, aby całkowicie go odmienić. Akcenty kolorystyczne powinny być związane z innymi barwami użytymi podczas urządzania wnętrza. Kolor, który stał się akcentem w salonie czy w sypialni może pojawić się w innym pomieszczeniu jako dominujący. Urządzając sypialnię w kolorze fioletowym, w salonie można umieścić np. dywan w tym samym odcieniu, a pozostałe elementy aranżacji utrzymać w neutralnych barwach – brązów, beżów, szarości i bieli.