5 rzeczy do rozważenia przed zakupem działki pod budowę domu

Jeśli budujesz dom lub dopiero myślisz o budowie, ten krótki przewodnik może pomóc Ci uniknąć typowych pułapek czyhających na potencjalnych nabywców tak, abyś został szczęśliwym posiadaczem kawałka ziemi i nie doświadczył żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Coastal Living York County Maine Cape Neddick

1: Lokalizacja

To najważniejsza kwestia, którą musisz rozważyć kupując działkę. Oprócz wybrania właściwej lokalizacji w skali makro (tj. okolicy miasta, w którym chcesz żyć), równie ważne są detale, np.: jeśli Twoja działka stanowi część większej nieruchomości, to czy z Twojego terenu będziesz miał ładne widoki, czy zaraz obok przebiega autostrada? Jeśli masz dzieci, warto rozejrzeć się za pobliskimi szkołami. Jeśli pracujesz, również chcesz mieć pewność, że czas dojazdu do miejsca pracy nie będzie zbyt uciążliwy. Jeśli jesteś na emeryturze, poznaj listę okolicznych usług medycznych, obiektów rekreacyjnych, centrów fitness itd.

2: Spróbuj wyobrazić sobie swoje sąsiedztwo za 5-10 lat

Najgorsze, co możesz zrobić kupując działkę, to dać się ponieść emocjom. Załóżmy, że tak zakochałeś się w jakimś zakątku i tak bardzo pragniesz własnego domu, że zupełnie zapomniałeś zadać kilka ważnych pytań, na przykład: czy dowiedziałeś się, czy w pobliżu nie przebiegają tory kolejowe lub autostrada, na tyle hałaśliwe, że nie będziesz mógł spokojnie zasnąć w nocy? Czy jest jakakolwiek szansa, że w sąsiedztwie nieruchomości w przyszłości powstanie jakaś główna droga lub centrum handlowe z ogromnym parkingiem? Niektóre z tych rzeczy mogą nie być oczywiste na pierwszy rzut oka, więc warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z okolicą i jej specyfiką.

3: Poznaj wady działki

Twój lokalny zespół budowlany lub stowarzyszenie właścicieli będzie znało odpowiedź na to pytanie. Dokładne rozważenie plusów i minusów lokalizacji będzie mieć duży wpływ na to, gdzie umieścisz swój dom.

4: Co z mediami i ile to będzie kosztować?

Zanim rzeczywiście dokonasz zakupu, musisz wiedzieć, jak zamierzasz uzyskać dostęp do następujących elementów:

  • woda (z firmy wodociągowej czy ze studni),
  • odpady (w tym kanalizacyjne),
  • prąd,
  • gaz (z firmy energetycznej lub ze zbiornika propanu),
  • telefon i usługa internetowa.

5: Dowiedz się, kto jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku

Na przykład: jeśli mieszkasz tam, gdzie jest śnieg, kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie dróg dojazdowych w Twojej okolicy? Gdzie znajduje się najbliższy posterunek policji i komenda straży pożarnej?

Przede wszystkim jednak, kupuj działki od rzetelnych sprzedawców – najlepiej firm specjalizujących się w tej kwestii. Będziesz miał gwarancję, że wszystkie procedury będą przeprowadzone z należytą starannością przy zachowaniu wszelkich formalności. Jeżeli szukasz działki w okolicy Poznania, skontaktuj się z przedstawicielem firmy Rombud, która specjalizuje się w budowie domów pod klucz, jak również w sprzedaży działek, między innymi w Suchym Lesie (na północ od Poznania). Odwiedź stronę internetową www.rombud.pl i zapoznaj się z aktualną ofertą. Przyjemnego budowania!