5 niesamowitych korzyści zdrowotnych związanych z ekspozycją na słońce

Nie tylko rośliny pochłaniają i metabolizują światło słoneczne

DCIM100MEDIADJI_0088.JPG

Nie tylko rośliny pochłaniają i metabolizują światło słoneczne. Ludzie też to robią. Jednak związek między ekspozycją na słońce a zdrowiem u ludzi nie jest tak prosty, jak byśmy tego chcieli. Geny są czynnikiem decydującym, w jaki sposób ludzie metabolizują światło słoneczne; zależy to od typu skóry. Na przykład osoby o bladej cerze, które łatwo spalają się na słońcu, powinny unikać intensywnego opalania. Długość i pora dnia ekspozycji jest również kluczowym czynnikiem, jeśli chodzi o sposób, w jaki nasze ciała metabolizują światło słoneczne.

Biorąc to pod uwagę, wielu naukowców sugeruje, że korzyści zdrowotne związane z umiarkowanym wystawieniem ciała na słońce mogą w rzeczywistości przewyższać ryzyko. Na przykład naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii podkreślają, że korzyści wynikające z ekspozycji na słońce znacznie przewyższają ryzyko zachorowania na raka skóry. Oto pięć ogromnych korzyści zdrowotnych związanych z umiarkowanym opalaniem, o których absolutnie powinieneś wiedzieć.

1. Ekspozycja na słońce obniża ciśnienie krwi

W przełomowym badaniu grupa naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu odkryła, że ​​związek zwany tlenkiem azotu, który pomaga obniży

ciśnienie krwi, jest uwalniany do naczyń krwionośnych, gdy tylko światło słoneczne dotknie skóry. To odkrycie było ważne, ponieważ do tej pory uważano, że jedynym korzystnym działaniem światła słonecznego dla ludzi było stymulowanie produkcji witaminy D. Odkryto, że ekspozycja na słońce może nie tylko poprawić zdrowie, ale także przedłużyć życie. Dzieje się tak, ponieważ korzyści wynikające z niższego ciśnienia tętniczego obejmują zmniejszenie ryzyka zawałów serca i udarów mózgu. Te korzyści znacznie przewyższają ryzyko zachorowania na raka skóry.

2. Ekspozycja na słońce poprawia zdrowie kości

Powszechnie wiadomo, że witamina D stymuluje wchłanianie wapnia i fosforu wzmacniającego kości w organizmie. Jednak nowe badania wskazują również, że istnieje bezpośrednia korelacja między gęstością kości a witaminą D3. Witamina D3 jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą powstającą w procesie produkcji witaminy D, gdy światło słoneczne dociera do skóry. Kiedy masz wyższy poziom witaminy D3 we krwi, występuje mniejsze prawdopodobieństwo złamań praktycznie wszystkich typów. Z drugiej strony, niższy poziom witaminy D3 we krwi wiąże się z wyższą częstością wszystkich typów złamań. Właśnie dlatego ekspozycja na słońce jest szczególnie ważna dla zdrowia kości u osób starszych.

3. Ekspozycja na słońce poprawia funkcjonowanie mózgu

Oprócz promowania zdrowia kości i regulacji poziomu wapnia w organizmie, naukowcy powiązali witaminę D z wieloma funkcjami w całym ciele, w tym z funkcjonowaniem mózgu. Badania wykazały, że światło słoneczne może pomóc pobudzić wzrost komórek nerwowych w hipokampie, który jest częścią mózgu odpowiedzialną za tworzenie, organizowanie i przechowywanie wspomnień.

4. Nasłonecznienie łagodzi depresję

Pozbawienie światła słonecznego może powodować stan nazywany sezonowym zaburzeniem afektywnym – które jest formą depresji powszechną w miesiącach zimowych. Jest również powszechne u ludzi, którzy pracują w budynkach biurowych przez wiele godzin i rzadko wychodzą na słońce. Umiarkowana ekspozycja na słońce zwiększa poziom naturalnych hormonów przeciwdepresyjnych w mózgu, które mogą pomóc w łagodzeniu tej i innych postaci łagodnej depresji. To dlatego, że w słoneczne dni mózg wytwarza więcej serotoniny, substancji wywołującej dobry nastrój, niż w pochmurne dni.

5. Ekspozycja na słońce poprawia jakość snu

Kiedy światło słoneczne dociera do oczu, wiadomość jest wysyłana do szyszynki w mózgu, a wytwarzanie melatoniny (hormonu, który czyni nas sennymi i pomaga nam zasnąć) jest wyłączone, aż słońce znowu zajdzie. Twoje ciało otrzymuje wyraźny sygnał, że to nie noc, a to pomaga w utrzymaniu prawidłowego rytmu dobowego. Kiedy robi się ciemno na zewnątrz, twoje ciało dostaje sygnał ponownie i czujesz się zmęczony i senny przed snem. Niski poziom produkcji melatoniny w nocy z powodu nadprodukcji w ciągu dnia jest związany z niską jakością snu, szczególnie u osób starszych.

Światło słoneczne ma wiele zalet. Jeśli mieszkasz poza miastem, (na przykład w miejscowości Biedrusko*) i dysponujesz własnym ogrodem – korzystaj z możliwości zaznania zdrowej ilości słońca każdego dnia.

*Biedrusko to miejscowość pod Poznaniem, która cieszy się coraz większym powodzeniem wśród osób szukających domu lub mieszkania poza miastem.

Jesli i Ty zastanawiasz się nad wyprowadzką z metropolii – odwiedź stronę internetową www.mieszkaniawbiedrusku.pl i poznaj ofertę dewelopera!